И как да избягаме от тежките мисли

Въпреки негативните събития от 2020 година, Живка Таскова не губи оптимизма си.

„За мен 2020 г. беше щастлива година понеже ми се роди втората дъщеричка”, споделя Живка.

Според експерти обаче хората като нея са сравнително малко, а високите нива на песимизъм в българите се дължат на ситуацията с COVID-19.

„За съжаление пандемията от COVID ни направи наистина нещастни, защото станахме по-тревожни, променихме рязко начина си на живот и мисля, че всички най-много страдат от липсата на живото общуване”, обясни д-р Цветеслава Гълъбова.

Заради неясното бъдеще около пандемията изглежда, че оптимизмът на българите няма да дойде и през идната година.

„Тренд”: 80% смятат, че 2020 г. е била лоша

„Дори да сме в началото на края на справянето със здравния аспект от кризата COVID-19, мисля, че сме в самото пък начало на справянето с икономическите последици от него”, коментира политологът Димитър Ганев.

Търсенето на душевна хармония и любовта на близките и вярата, че ще излезем бързо от кризата са част от нещата, които биха могли да повдигнат духа ни.

„Не трябва да забравяме една стара притча, в която се казва – „И това ще мине”. И е много важно като това мине, ние в какво състояние ще излезем от това преживяване и всички съпътстващи го нежелани събития”, коментира д-р Гълъбова.

„Мисля, че икономическото възстановяване ще бъде по-бързо, отколкото си мислим”, оптимист е Димитър Ганев.

А рецептата за щастлив живот за някои звучи така:

„Една щипка здраве, две щипки любов и три щипки вяра, че ще го има всичко това”, заявява д-р Гълъбова.

Репортер: Николай Беремлийски

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща