Говорят експертите

Трябва ли да си поставим втора доза от ваксината срещу COVID-19, ако след първата имаме достатъчно количество антитела? Какво се случва, ако се заразим с коронавирус между двете дози - трябва ли да отложим втората и ако да - с колко време? На всички тези въпроси, отговарят експертите в рубриката на "Здравей, България" "Питай за ваксините".

Ели Пазвантова и съпругът й се възползват от възможността за ваксиниране още в края на февруари - по време на първите обявени "зелени коридори".

„На следващия ден вече имахме симптоми, които смятахме, че са вследствие на ваксината. Направихме си тестове и се оказа, че сме положителни”, каза Ели Пазвантова.

Над милиард дози ваксини срещу COVID-19 са поставени по света

Тя преболедува леко, но мъжът й стига и до болница. Вече здрави, сега планират да се изследват за антитела, тъй като датата за поставяне на втора доза от ваксината наближава. Каквито и да са стойностите обаче, казват, че това няма да ги ориентира кога и нужно ли е въобще поставянето и на втората доза.

„Не е задължително и не е препоръчително да се слага втора доза. Причината е, че имунният отговор, който се създава, не е по-добър от този, който се образува след първата доза и преболедуването”, обясни д-р Елисавета Наумова, началник на Клиника по клинична имунология, УМБАЛ "Александровска”.

В Израел ще ваксинират деца над 12 години

Тоест, протекцията, която получаваме след първа доза и преболедуване, би могла да ни предпази в рамките на поне от 6 до 9 месеца, а понякога - дори година. 

Случаят на майката Ралица и дъщеря й Стела обаче е малко по-различен. След поставена първа доза от препарата на AstraZeneca измерили антителата си. Високите им стойности и предупреждението от последните седмици, че този вид ваксина повече няма да се прилага при жени под 60 години с повишен риск от тромбози, породили у тях съмнение дали да си поставят втора доза.

„Не ни притеснява това, че самата ваксина ще има странични ефекти. Искаме просто някой да обясни какъв е смисълът да се сложи втората доза, при условие че ти си защитен от първата”, каза Ралица.

„Отговорът е много прост. Първата доза създава имунитет, но ако искаме тези антитела да бъдат трайни и да се образува голямо количество от така наречените "паметови клетки”, тогава е необходимо да се направи тази бустерна доза”, каза д-р Наумова.

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК