Мярката е част от предложените нови санкции срещу Русия

ЕС ще предложи нови санкции срещу Русия, включително налагането на петролно ембарго, каза пред Европейския парламент председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Това ще бъде шести пакет от санкции срещу Москва. 

"Нека е ясно - няма да бъде лесно. Някои страни членки са силно зависими от руския петрол. Но просто трябва да се направи. Затова днес предлагаме пълно ембарго. То включва доставките по море, чрез петролопроводи, суровия нефт и рафинираните продукти. Путин трябва да плати висока цена за своята брутална агресия", призова тя. 

Част от санкциите са насочени срещу високопоставени руски военни, включително срещу "ръководилите операцията в Мариупол". Списъкът със санкции ще включва лица и организации, за които ЕС смята, че са отговорни за събитията в Буча и Мариупол.

Предлага се и изключването на "Сбергбанк" и още две банки от системата SWIFT, както и забрана за излъчване на редица руски телевизионни канали. Ограниченията за трите главни ТВ канала на Москва се очаква да бъдат наложени заради "умишлено разпространение на дезинформация" за ситуацията в Украйна.

"Те повече няма да имат право да разпространяват съдържанието си в Европейския съюз под каквато и да е форма - кабел, сателит, интернет и приложения за смартфони. Тези рупори усилват агресивно лъжите и пропагандата на руския президент Владимир Путин", заяви Фон дер Лайен пред депутатите в Страсбург.

Лондон наложи санкции срещу Москва в сферата на счетоводните, консултантските и PR услуги

Европейската комисия предлага да се забрани изцяло вносът на руски петрол в ЕС. Предложението е за ембарго за срок до 6 месеца и на петролни продукти - за 8 месеца. Изключение ще бъде направено за Унгария и Словакия, тъй като те внасят по-голямата част от петрола си от Русия, нямат достъп до море и не могат да получават енергийни ресурси по алтернативни пътища толкова бързо, колкото другите държави от ЕС. По информация на Ройтерс Будапеща и Братислава ще могат да купуват руски петрол до края на 2023 г. по силата на съществуващи договори.

Съгласно действащата процедура в Брюксел проектът за санкции първо трябва да бъде одобрен от ЕК, а след това да бъде представен за разглеждане от посланиците на 27-те държави-членки на ЕС. След одобрението Съветът на ЕС на равнище министри на външните работи следва също да одобри ограничителните мерки.

Държавите от ЕС не се споразумяха за петролното ембарго

По-рано санкциите се обявяваха официално едва след окончателното им одобрение. От март тази година обаче ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен започна да представя публично неодобрен набор от предложения за санкции веднага след одобрението им от ЕК. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.