Синдикатите имали уговорка с Асен Василев за увеличение на възнаграждението в две стъпки

На 11 ноември синдикатите организират протест в София с искане минималната работна заплата да бъде увеличена на минимум 850 лв. от 2023 г. и бюджетът да бъде приет в най-кратки срокове.

„Разговорът за минималната работна заплата е безсмислен, той ангажира внимание и ни пречи да говорим за важните неща”. Това заяви лидерът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов в „Интервюто в Новините на NOVA”.

Той обясни, че в разговор с бившия финансов министър Асен Василев е имало съгласие за увеличение на възнаграждението, но на две стъпки.

Синдикатите излизат на протест за по-високи заплати

Запитан да определи на какво приличат разговорите между партиите за бюджета, Манолов каза: „Аз не мисля, че размерът на минималната заплата е най-важното нещо, за което сега говорим, но когато се приемаше сегашния бюджет, имахме разговор с тогавашния министър на финансите (Асен Василев), който се съгласи, че размерът на минималната работна заплата трябва да е по-висок. Той каза, че това не е добре да се прави наведнъж. Може да бъде направено на две стъпки в рамките на една актуализация на бюджета. Знаем как се развиха нещата политически – нямаше преразглеждане на бюджета (кабинетът на Кирил Петков падна – б.р.). Доказано е, че това нещо (увеличението на минималната заплата), трябва да се случи.”.

Манолов изтъкна проблемите с неяснотата дали ще бъде приет бюджет за 2023 г. „Не само сегашният бюджет може да бъде упрекван за това, но поредица второстепенни разпоредители с бюджета са недофинансирани. Това са агенциите, които работят на терен – Картография, Пътна инфраструктура, БАБХ, НСИ и др. Става дума за смешни пари, които могат веднъж завинаги да бъдат решени”, каза синдикалистът.

Радев призова за добре обмислен, социално справедлив преход за климатична неутралност

В студиото на NOVA Манолов каза още, че важният разговор е за дерогация (искане за частична отмяна на някои международни споразумения), която засяга записаните условия в Плана за възстановяване и устойчивост за намаляване на емисиите на парникови газове.

„България е приела цените на парниковите газове, но те трябва да бъдат променени. В противен случай не ни чака нищо добро. Това ускорява сроковете, в които трябва да ликвидираме енергетиката си като такава”, обобщи темата Манолов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.