В Брюксел бяха поканени представители от всички страни членки на Съюза
Европейската комисия покани в Брюксел представители от всички страни членки на Съюза на първия Европейски граждански панел. Събитието е част от новото поколение граждански панели, организирани като последващи действия във връзка с Конференцията за бъдещето на Европа. Панелът даде възможност на гражданите да обсъдят заедно въпроса за намаляването на изхвърляните храни. Представителите на държавите представиха препоръки, които да бъдат включени в работата на Комисията по темата за хранителните отпадъци.
„В свят, в който продоволствената сигурност е застрашена, намаляването на хранителните отпадъци се превръща в морален и икономически императив, по който трябва да действаме. С първия граждански панел, който ще направлява нашата политика в тази област, правим голяма стъпка към европейската демокрация. Очаквам с нетърпение идеите и препоръките на участващите граждани на ЕС за това как можем да работим заедно, за да променим навиците си и стопанската си дейност. Трябва да премахнем разхищението на храни от нашата продоволствена система и трябва да го направим заедно с нашите граждани“. Така комисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириaкиду приветства избраните да дадат своите идеи.
Гражданските дискусионни групи са демократично нововъведение, което поставя гражданите в центъра на създаването на обществена политика. Всяка се състои от 150 души, избрани на случаен принцип от всички държави членки на ЕС, от които една трета са на възраст под 26 години, за да представляват бъдещите поколения на Европа. Сред поканените за дискусията в Брюксел бяха и българи на различна възраст от големи и малки населени места.
„С Конференцията за бъдещето на Европа поставихме гражданите в центъра на създаваните от ЕС политики. Сега включваме гражданските панели в нашия инструментариум, за да гарантираме, че идеите на гражданите се вземат предвид при ключови инициативи, свързани с политиката, които оказват въздействие върху ежедневието им. Днес е първата стъпка към нова форма на съвещателна демокрация в Европа”, посочи заместник-председателят на Комисията Дубравка Шуица на първата си среща с гражданите от страните членки, провела се на 16 декември.
Какво количество храни изхвърлят европейците
Първото общоевропейско докладване за нивата на хранителни отпадъци показа, че през 2020 г. са генерирани близо 57 милиона тона хранителни отпадъци (127 килограма на човек), като свързаната с тях пазарна стойност се оценява на 130 милиарда евро. 55% от всички хранителни отпадъци са генерирани от домакинствата. Грубите оценки сочат, че в ЕС около 10% от храните, предоставяни на потребителите, може да се превърнат в отпадъци. Освен това, на хранителните отпадъци се падат около 5% от емисиите на парникови газове в ЕС, свързани с общото потребление на храни в Съюза.
Какви са плановете на Европейския съюз
Европейският съюз и държавите членки се ангажират с целите на ООН за устойчиво развитие, които призовават за намаляване наполовина на глобалните хранителни отпадъци на глава от населението до 2030 г. на равнището на търговията на дребно и потребителите и намаляване на загубите на храни по веригата на доставки на храни. До момента от ЕК отчитат, че напредъкът не е достигнал мащаба и темпа, необходими за постигането на тази цел. Въвеждането на общоевропейски правно обвързващи цели за намаляване на хранителните отпадъци чрез ново законодателно предложение има за цел да ускори напредъка на ЕС по този въпрос и да гарантира, че всички държави членки са задължени да предприемат амбициозни действия за намаляване на хранителните отпадъци.
Резултатът от работата на гражданите от ЕС ще бъде списък с препоръки, които ще бъдат предадени на Европейската комисия в началото на пролетта на 2023 г. Той ще подпомогне работата на Комисията по отношение на хранителните отпадъци, включително бъдещото ѝ законодателно предложение, което ще бъде представено през следващата година като част от преразглеждането на Рамковата директива на ЕС за отпадъците за 2018 г. Това ще бъде обсъдено с Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, докато се постигне консенсус. В края на този по-широкообхватен процес ще бъде прието ново законодателство. След това всяка държава от ЕС ще трябва да включи тези нови правила в националното си законодателство.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.