Видео: БГНЕС
Първите сведения за комплекса датират от 1882 г.
Националният музей по минералогия, носещ името „Земята и хората“, е разположен в сграда, уникална по своята архитектура, построена като част от комплекса „Софийски арсенал“ в края на XIX век, и е една от първите в България с монолитна стоманобетонна конструкция с противоземетръсни шайби, предаде БГНЕС.
Първите сведения за комплекса датират от 1882 г., когато Софийският артилерийски склад се преименува на Софийска окръжна работилница, а през 1899 г. с Указ на княз Фердинанд става Софийски артилерийски арсенал, в който повече от 30 години са изработвани боеприпаси и е извършван ремонт на различни видове оръжия. Три сгради от комплекса са съхранени и до днес и именно в тях сега се помещават познатите на столичани Национален музей „Земята и хората“, Музеят за съвременно изкуство и Мемориалът „Гарнизонно стрелбище“. Фабриката е преместена в Казанлък през 1927 г., а в стария Арсенал остават да функционират само спомагателни производства. В сградата, в която днес се помещава Националният музей „Земята и хората“, по онова време е била „Голямата коларска работилница“ на Арсеналския комплекс, който през 30-те години на ХХ век се предоставя на Школата за запасни офицери, която дотогава се е намирала в Княжево. В сградата на настоящия музей „Земята и хората“ се е помещавал и гимнастическият салон на Школата за запасни офицери.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина ГригороваПоследвайте ни