Селото има богата и интересна, многовековна история
Разположено на пътя между Изтока и Запада, село Узунджово, Хасковско, има богата и интересна, многовековна история, предава БГНЕС.
Стари предания и изследвания на съвременните учени разкриват, че край него през 204 г. пр. Хр., върху тракийско селище, гърците основали селището Пизус, превърнато по-късно от римляните в укрепения град Блисимос, разрушен през VI век при набези на авари и славяни. През Средновековието селището останало на границата между нахлуващите от североизток племена и Източната Pимска империя /Византия/. Три века по-късно, през X в. то е споменато в Сюлейманкьойския надпис на кан Омуртаг /814-831/ с името Макро ливада /Дълго поле/. След X век, познато с името Вирово то вече било в пределите на българската държава. Във времето на Османската империя селището продължавало да съществува с името Узунджа ова / Дълго поле/ или Узунджа абад Хаскьой, но с годините се наложило името Узунджово, известно до средата на ХХ век като място, на което ежегодно е провеждан голям панаир /тържище/.
В центъра на Узунджово се намира и православният храм „Успение Богородично“. Това е най-голямата селска църква в България. В иконостаса на храма е изобразена молитва, написана на глаголица, а под молитвата е изобразена ДНК- спиралата. В изработката на иконостаса участват майстори от Дебърската и Тревненската школа. Едно време сградата е била построена като джамия. Строежът на джамията наречена „Гяурджамиси“ започва след унищожението на българската църква през 1593 година. Финансирането на строежа се поема от Синан паша, който дарява 30 000 гроша за построяване на комплекс от религиозен храм, кервансарай, имарет и хамам.
Джамията е преустроена в църква през 1906 година, след като Османската империя преотстъпва сградата на България. През 2007 година храмът е реконструиран и възстановен основно с помощта на Община Хасково.
По времето на Османската империя на това място се разполагал прочутият Узунджовски панаир, един от най-големите не само в империята, но и в цяла Европа.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина ГригороваПоследвайте ни