Снимка: БГНЕС
Българският премиер призова Фон дер Лайен текстовете за продукта да бъдат разгледани отново
Премиерът Николай Денков е обсъдил с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен темата за българското розово масло. Това обяви той след Европейския съвет за имиграцията. Припомняме, че продуктът бе заплашен от забрана заради регламент, подготвян от Европейската комисия. Според него маслото може да бъде определено като токсично.
„Като химик, искам да кажа, че когато обсъждаме дали нещо е вредно, винаги трябва да казваме не само какво е веществото, но и каква е неговата концентрация. Ако се погледне текстът, който са представили, там думата „концентрация" я няма. Помолих г-жа Фон дер Лайен текстът да бъде погледнат по-внимателно, защото в този вид не е достатъчно съдържателен”, смята Денков.
Заплаха за българското розово масло: ЕК може да го обяви за токсично
На Съвета са били обсъдени миграцията, икономиката и войната в Украйна, поясни българският премиер.
„Това, което Европа ясно осъзнава след кризата около коронавируса и войната, е, че трябва да повиши възможността си да произвежда и да има всичко, което е важно. За да може, ако настъпи криза, веднага да реагира. По отношение на миграцията има много сериозен акцент, свързан с това, че трябва да се направи всичко възможно да се задържат мигрантите, в страните, от които идват. Споразумението с Турция върши работа. Идеята е ЕС да сключи такова и с други държави. Унгария и Полша не са готови с общия подход към бежанците. По отношение на Украйна – трябва вече да се мисли за по-дългосрочни фондове за възстановяване”, коментира още министър-председателят.
За Шенген:
„Разбрахме се с австрийския канцлер да посетя Австрия възможно най-скоро, за да представим резултатите от пилотния проект, който бе започнат през март от предишното правителство и трябва да се развие. И също така да договорим как да се включат експерти. Техни граничари и митничари да дойдат на границата, за да се уверят на място какво правим и да споделят опита си. Едно от условията от наша страна е, че по доклада ще има промени до последния ден, които да отразяват напредъка. Очакваме го в края на първата седмица на юли”, допълни Николай Денков.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Габриела Винарова