ПП-ДБ поиска датата да бъде 24 май

Нажежена политическа полемика около предложението на „Продължаваме промяната - Демократична България" 24 май да стане националният празник на България. Според вносителите, така науката и писмеността щели да бъдат изведени на преден план. На идеята реагираха остро от опозицията. От БСП сравниха идеята с родоотстъпничество. А лидерът на „Има такъв народ” Слави Трифонов директно предложи спорът да решат всички българи на референдум.  Идеята обаче не срещна подкрепа не само сред парламентарно представените партии, но и от вицепрезидента Илияна Йотова.

Според премиера Николай Денков стъпка назад няма. "Това е промяна в Конституцията, която се взема в много голямо мнозинство - 160 или 180 народни представители. Ако съберем тази подкрепа за 24 май, дали няма да е представително за желанието на хората. Аз не виждам причина да се отказваме. Ако г-жа Йотова има проблем с това какви са аргументите, да каже други. Г-жа Нинова казва, че има проблем с тази дата, да каже коя е датата, която смята, че по-добра".

„След като темата повдига подтик за противопоставяне у някои политици, това означава, че не става въпрос за национално достойнство, а за някакви други мотиви”, каза Надежда Йорданова, депутат от ПП - ДБ.

Трябва ли 24 май да стане национален празник

Според БСП предложението изначално опорочава конституционните промени. Във Варна лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви, че имат покана от Кирил Петков и Христо Иванов за обсъждане на новите текстове на основния закон, но едва ли ще отидат на тях.

„Това е един вид родоотстъпничество през най-висшия закон в държавата - Конституцията. Това е допълнителен повод за разделение на българското общество и насъскване на една група българи срещу друга”, каза тя.

24 май да стане национален празник, предлагат от ПП-ДБ

Не датата на националния празник, а работата на институциите трябва да бъде водеща тема в този дебат, посочи още Нинова.

„Сложиха националния празник на първо място. Това опорочи целия процес и няма смисъл да си губим взаимно времето и  да заблуждаваме обществото, че сме загрижени за хората и за това правим промяна в Конституцията”, твърди още лидерът на левицата.

Чертаене на разделителни линии в обществото видяха и от "Възраждане". "Какво ще е следващото - да сменят българското знаме, защото има два цвята, които съвпадат с руското, или да сменят българския герб, или пък химна ни. Изключително опасни са тези хора и са заплаха за националната ни сигурност", каза лидерът на партията Костадин Костадинов.

"Да вкараш в Конституцията националния празник на страната при положение, че едва ли има българин, който в исторически план не изпитва благодарност към руската империя, защото иначе сега щяхме да сме в състава на османска империя, граничи с тъпотията", посочи Тошко Йорданов от ИТН. 

Лидерът на „Има такъв народ” Слави Трифонов също избухна с гневен пост в социалната мрежа. Той напомни, че не политиците, а българските граждани имат право да кажат кога да бъде националният празник на страната. И Даниел Лорер от ПП да отиде в Плевен, да застане на площада и да защити идеята си. След това да види каква ще е реакцията на жителите на града.

Продължават споровете и по предложението да се промени формата на служебното правителство. От ПП-ДБ смятат, че кабинет в оставка трябва да работи като служебна власт до нови избори.

"Институцията служебно правителство ще продължи да съществува, но ще бъде с по-ограничени правомощия", посочи Надежда Йорданова от ПП- ДБ. По думите ѝ с измененията страната ще остане без действащ парламент за срок само от 1 месец.

Идеята остро разкритикуваха от ИТН. "Те предлагат цялата власт да е в ръцете на ПП-ДБ, което е абсолютен комунизъм", каза Тошко Йорданов. 

Що се отнася до идеята за мандатност на кметовете, според ИТН това може да се прокара и със закон, а не непременно с промени в Конституцията. А от БСП се възпротивиха и на тези предложения.

"Защо не си сложат ограничение на депутатските мандати", попита Корнелия Нинова. 

От ГЕРБ още вчера заявиха, че разговорите по предложените промени предстоят: "Отдавна сме се съгласили с ПП-ДБ,  както и с дпс, че промени в Конституцията трябва да има. Какви ще бъдат те е въпрос на разговор, на по-обширен дебат.

От ДПС и днес запазиха мълчание по темата. БСП заявиха, че са получили покана от ПП-ДБ за обсъждане на промените в основния закон, но не биха отишли на подобни разговори, ако остане предложението за 24 май.