"Предложиха ми охрана от НСО, след като попаднах в списъка на сайта "Миротворец", каза президентът (2002-2012 г.)

„Елементи на съдебна реформа в сферата на Конституцията са необходими. Правили сме 5 промени, три от тях се случиха по мое време. В сегашния проект за Конституционни промени бяха изсипани като яхния всякакви идеи. Има видим стремеж да се пипнат правомощията на президента, да се орежат и правата на кметовете, които са може би най-стабилната власт. Само който не познава колко е трудно да се намери качествен кмет, може да си позволи подобна мярка”. Това заяви Георги Първанов, президент на България 2002-2012 г. в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Според него е нужно да се изчистят предложените промени за кметските правомощия.

Радев: Премахването на 3 март като национален празник е покушение срещу историята

„За мен е неочаквано и съмнително от гледна точка на крайния ефект премахването на служебния кабинет. Един кабинет, който се е провалил, който може би ще бъде бламиран при вот на недоверие, трябва да бъде оставен да прави изборите. В това число и с някои вътрешни министри, които видяхме как правят самия механизъм и реално изпълнението на изборния процес. Това е очевидна атака срещу президента. Не бива заради мръсната вода да изхвърляме и легена”, каза Първанов.

Според него смяната на националния  празник е лош знак, символ на лоша национална политическа култура. „24 май е много красив, емоционално зареден празник, но 3 март е символ на началото на възраждането на българската държавност. В повечето европейски страни обикновено националният празник е свързан с държавността. След 3 март се създава българската Конституция. Същата тази Русия ни дарява Белгийския тип конституция, ако щете дори с герба и „Съединението прави силата” ние заимстваме от Белгия. След това се създава Българската армия, МВР, създава се нова модерна българска държава”, обясни Първанов.

Имена на българи се появиха в списък с врагове на Украйна

„Не ме интересува. Горд съм, че съм редом до Хенри Кисинджър”. Така Георги Първанов отговори на въпроса дали се чувства застрашен от включването на името му в списъка на украинския сайт „Миротворец”. "Предложиха ми охрана от НСО, но отказах", обясни той.

Хиновски за реакторите ни от "Белене": Не ги харизваме на Украйна

За преговорите България да предостави реакторите, които закупихме от Русия за построяване на втората атомна електроцентрала в страната ни, Първанов изтъкна необходимостта да защитим собствения си интерес. „В потрес съм от сделката, която направиха нашите управляващи като харизаха двата ядрени реактора за АЕЦ “Белене” на Украйна – няма реална финансова схема, която да ни обезщети. Ние имаме най-готовото място за построяване на такава ядрена централа, по-голяма готовност имаме от Украйна, там нещата са плачевни, но това е тяхна работа”, каза Първанов.

„Вина за непострояването на АЕЦ „Белене”, на Южен поток носят до 6 правителства, включително и служебни, които забавиха преговорите, забавиха действията и нещата не се получиха”, обясни той енергийните проекти в страната ни.

Какво стои зад изказването на руския депутат Пьотр Толстой за хода на войната

За войната в Украйна той бе категоричен, че сме солидарни съюзници в НАТО и ЕС, но когато става въпрос за нашите съседи, трябва да сме въздържани, смята той. За думите на руския депутат Пьотр Толстой той обясни, че бившият български външен министър Соломон Паси е огледалният образ на Толстой.

Бившият президент припомни споровете си с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и след искането за импийчмант те са имали конструктивни разговори.  

За РС Македония той заяви, че сме загубили битката за историята и прогнозира, че ще спорим много по-ожесточено за Гоце Делчев и Даме Груев.

Комисия в парламента на РСМ реши българите да бъдат вписани в Конституцията