Няма данни за пострадали българи

Потвърдена е смъртта на общо 1305 души, а 1832 души са ранени, от които 1220 остават в критично състояние в резултат на мощно земетресение в Мароко. Това показват данни на мароканското министерство на вътрешните работи. Епицентърът на труса, с магнитуд 6,8 според Геофизическия институт на САЩ, е бил югозападно от град Маракеш, в Атласките планини, на 320 км южно от столицата Рабат. Страната обяви тридневен траур. Според информацията 51 от ранените са в критично състояние.  

Силно земетресение край бреговете на Чили (ВИДЕО)

От посолството ни в Мароко заявиха за NOVA, че няма данни за пострадали българи след разрушителния трус.

В Маракеш са рухнали десетки сгради, включително в историческия център. Той е в списъка на ЮНЕСКО със световно историческо наследство. Дори в Казабланка, на повече от 300 километра от епицентъра, стотици хиляди прекараха нощта на открито, от страх от нови трусове.

Видео: Ройтерс

Националният център за научни и технически изследвания, базиран в Рабат, от своя страна посочи, че земетресението е било с магнитуд 7 и че епицентърът му е бил в провинция Ал-Хауз. Според мароканските медии това е най-мощното земетресение, което кралството е регистрирало досега.

Според видеа, разпространени в социалните мрежи и свидетелства на очевидци, земетресението е причинило значителни материални щети в няколко града. Освен в Маракеш, трусът е бил усетен в Рабат, Казабланка, Агадир и Есауира, предизвиквайки паника сред населението.

Много хора са излезли по улиците на тези градове, страхувайки се от срутването на домовете си, показват видеа, качени в социалните мрежи. На снимки и видеоклипове, публикувани в интернет, се виждат значителни разрушения в Стария град на Маракеш, както и смачкани от отломки и камъни автомобили.

Серия земетресения в района на Симитли

Трусът в Мароко е регистриран в 23 часа местно време. Паника настъпва, когато хората разбират колко силно е земетресението. Клиентите на заведение бягат на улицата колкото могат по-бързо, но там също не е безопасно. Отломки от сградите падат по тесните улици, нанасят травми и засилват паниката.

Най-силно засегнатият голям град е Маракеш. Един милион души живеят в имперския град. Още не е ясно колко от тях са загинали, ранени или останали без дом. Практически цялата страна е усетила мощния трус.

„Щяхме да си лягаме. Така и не успяхме, защото цялата стая започна да се клати. Грабнахме някакви дрехи и избягахме”, спомня си Трай, която е дошла на екскурзия от Австралия. За туристите това е ужасна травма, но за местните хора проблемите едва сега започват. „Родителите ми са болни. Няма как да я караме без ток и вода. Пътищата са блокирани и не ми е ясно децата как ще отидат на училище”, казва Милуд.

Мароко вече започна да се бори с последствията от труса с всички сили. Армията беше изпратена да играе ролята на спасителна служба. Хиляди се наредиха на опашка, за да дадат кръв за ранените. С багери и друга техника започнаха опити за търсене на оцелели. Започнаха и издирвателно-спасителните операции. Засегнатите места са много, като властите казват, че има пострадали в шест провинции. Работата на спасителите ще бъде трудна. Предполага се, че най-тежко е положението в малките населени места в Атласките планини. Там има места, които са труднодостъпни, дори в нормална обстановка. Може да отнеме дни да бъдат достигнати. 

„Аз бях на покрива на къщата ми, за да взема малко чист въздух. Цялата сграда започна да се клати. Хората започнаха да викат. Разбрах, че е земетресение и казах на семейството ми да бягаме от къщата. Някои хора не успяха да излязат от къщите си”, сподели Хамид, жител на Казабланка.

„Всички много се уплашиха. В началото не разбирахме какво става. Аз помислих, че само моята къща се клати, защото е стара и слаба. Но после чух че всички викат и видях да бягат. Сега никой не смее да се върне вътре”, заяви мароканецът Мохамед.

В Мароко мощните земетресения не са рядкост. Но това е най-тежкото бедствие от близо две десетилетия. През 2004 г. мощен трус отне живота на 600 души и остави хиляди бездомни.