Жертвите са над 40 милиона

Трафикът на хора е най-бързо развиващата се престъпна дейност в света. Жертвите са над 40 милиона.

„Статистиката изглежда все по-стряскаща. Правим всичко възможно, за да превантираме по-някакъв начин голяма част от момичетата, които са избрали да търсят алтернатива извън територията на страната. Да не попаднат в капана на сексуалната експлоатация, която е най-разпространената форма”, коментира Антоанета Димитрова, гл.експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора.

Мизерни условия на живот и съмнения за източване на социални помощи от българи в Дания (ВИДЕО)

Жертвите получават желаната подкрепа, тъй като Националната комисия за борба с трафика на хора разполага със седем специализирани услуги за жертви на трафик и почти 90% от настанените лица съдействат за разкриването на престъплението.

„1% от хората, които попадат в трафик, някога ще бъдат спасени. 1% от 50 милиона в момента „роби”. Затова е много важно хората да бъдат информирани. Превенцията е ключ за това млади момичета да не попаднат в капана на трафика на хора и да бъдат експлоатирани с цел сексуална експлоатация”, обясни Моника Николова, директор на Фондация „Кампания А21”.

Всеки може да стане жертва на трафик, но престъпниците имат предпочитан таргет, който поставя в особен риск момичетата, които скоро са емигрирали, както и хора с психични проблеми и със зависимости, хора без дом и социално слаби.

„Трудно е да се спасят, защото когато са хванати в робство, те нямат достъп до външния свят. Тяхната идентичност, тяхната карта за самоличност е отнета, нямат достъп до телефон, до близки и роднини”, допълни Николова.