Това стана с гласовете на 171 депутати
Народните представители приеха Проект на решение за създаване на Временна комисия по повод Споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна енергийна компания "Боташ", подписано на 3 януари 2023 г. в гр. София.
Росен Христов: В Европа смятат, че договорът "Булгаргаз - Боташ" е изгоден за България
Това стана с гласовете на 171 депутати, 34 гласуваха “против”, а 2 “въздържал се”.
Предложението за създаване на Временна комисия е на Корнелия Нинова и група народни представители. От БСП настояват да бъдат разглеждани и договорите за доставка на природен газ, които са подписани през последната една година.
България на прицел от ЕК: Разследват сделката "Булгаргаз" - "Боташ" и таксите за пренос на руски газ
Борислав Гуцанов от БСП коментира, че по този договор България се задължава да изплаща такси независимо дали получава или не получава природен газ. “За 13 години България е задължена да плати за тази авантюра съчинена от служебния кабинет над 2 млрд. долара”, отбеляза той. Според него договорът е “явна щета за държавата”.
Николов за договора с „Боташ”: Цената накрая ще е катастрофална за България
Мартин Димитров от ПП-ДБ каза, че те ще подкрепят създаването на Временната комисия. Той напомни, че договорът е подписан от служебното правителство и запита защо служебно правителство с кратък мандат и единствена задача да организира избори, подписва подобни дългосрочни договори. Според него “абсолютно преднамерено и целенасочено” служебното правителство не е дало нужните детайли по договора на народните представители, които са били избрани в този времеви период. “Ще изясним ефектите за България, за цените на газа и ще изясним защо не е потърсено НС, ще изясним защо не е потърсена Европейската комисия и какво е правил този служебен министър на енергетиката”, категоричен е той.
Енергийният министър: Държавата не е ощетена от сделката за ново газохранилище у нас
Стоян Таслаков от “Възраждане” напомни, че те са били първите, които са открили проблем в този договор. “Най-вероятно при подписването на такива договори става въпрос и за подписване на комисионни. Смятам, че това е изцяло отговорност на президента, тъй като неговото правителство и негов служебен министър подписа тази сделка”, каза той.
Жечо Станков от ГЕРБ-СДС коментира, че по-големият въпрос е до какво финансово състояние се е довело дружеството през годините. “Трябва да видим какво ще се случи след 1-ви януари”, смята той.
Редактор: Валя Марева