Снимка: iStock
Той е подсилен с вода и е от супер абсорбиращи полимери
Изследователи са разработили гел за пръскане, който създава щит за предпазване на сгради от щети от горски пожари. Той издържа по-дълго и е по-ефективен от съществуващите търговски варианти, съобщи Science daily.
Изследователи от Станфордския университет са разработили подсилен с вода гел, който може да се разпръсква върху домове и критична инфраструктура, за да ги предпазва от изгаряне по време на горски пожари.
Изобретиха робот, който да събира фасове по плажовете (ВИДЕО)
Researchers at Stanford Engineering have developed a sprayable gel that creates a shield to protect buildings from wildfire damage. It lasts longer and is more effective than existing commercial options. @appelgroup https://t.co/RA7X0TxTug
— Stanford Engineering (@StanfordEng) August 22, 2024
Този вид гелове са изработени от супер абсорбиращи полимери - подобни на абсорбиращия прах, който се съдържа в пелените за еднократна употреба. Смесени с вода и напръскани върху сграда, те набъбват в желатинообразно вещество, което полепва по външната страна на конструкцията, създавайки дебел, мокър щит. Условията в близост до горски пожар обаче са изключително сухи - температурите могат да бъдат близо до 100 градуса, със силен вятър и нулева влажност, и дори водата, заключена в гел, се изпарява доста бързо.
Японски учени създадоха лице на робот от истинска кожа, което може да се усмихва (ВИДЕО+СНИМКИ)
Водата е само първият защитен слой. Освен полимер на основата на целулоза, той съдържа и частици силициев диоксид, които остават, когато гелът е подложен на топлина.
Силициевият диоксид образува аерогел - твърда, пореста структура, която е особено добър изолатор. Подобни аерогелове намират космически приложения, тъй като са изключително леки и могат да предотвратят повечето методи за пренос на топлина.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase