Снимка: iStock
Доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от БАН, обясни причините
МОСВ съобщи, че получените сателитни изображения, анализирани от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, показват, че не се очаква замърсяване на българските бреговете на Черно море след петролния разлив край Керченския проток.
Хиляди доброволци помагат в почистването на петролния разлив край Керченския проток
Доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от БАН, обясни: „В периода от началото на разлива до 18 декември поради силния вятър, който духаше от западната четвърт, в акваторията непосредствено южно от входа на Керченския проток се формира устойчиво крайбрежно течение с източна посока. Това доведе до разпространението на нефтените замърсители в тясна акватория в североизточната част на басейна. При достигането на бариерната Бугазкая коса течението се разделя на два клона, чието разпространение следва бреговия контур. Първият клон се отклонява на Север и връща водите към протока, а вторият – по-интензивният, се разпространява на Юг-югоизток. Това обяснява идентифицираните нефтени замърсявания по бреговете на Анапа, а по непотвърдени данни, съобщени от maritime.bg – и малко по-южно по крайбрежието на Памятная Доска Защитникам. Понастоящем вятърът в региона отслабва и се преориентира от Юг."
Той подчерта още, че актуалната прогноза на Черноморския център за мониторинг и прогнози сочи чувствително намаляване на интензивността на източния пренос, като в зоната на първоначалния разлив се очакват слаби течения със северна до северозападна посока. И допълни, че тази ситуация ще благоприятства задържането на евентуално постъпващи нови замърсители при входа на Керченския проток. Теченията в близост до акваторията на бариерната Бугазкая коса и Анапа също ще сменят посоката си на Северозапад, което предполага разпространението на замърсяването да се ограничи в посока Новоросийск.”
Редактор: Цветина Петрова