Светът се опитва да ограничи негативното въздействие

Изкуственият интелект има потенциала да донесе много ползи за хората. Учените използват ИИ, за да открият лекарства, които могат да се борят с резистентни на антибиотици бактерии. ИИ моделите предвиждат по-точно природните бедствия, така че общностите да могат да се подготвят по-добре, разказва Voice of America.

В същото време ИИ може да представлява огромна заплаха за международния мир и сигурност. С негова помощ хакери могат да направят кибератаките по-разрушителни и по-трудни за проследяване. Репресивните режими използват ИИ, за да наблюдават журналисти и политически дисиденти.

Тази година Европейският съюз, Съединените щати и девет други държави подписаха първия международен договор за ИИ.

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

„Обещахме да защитаваме човешките права, демокрацията и върховенството на закона, когато използваме ИИ. Днес държавни и недържавни институции и организации все повече използват тези инструменти за влияние и изкривяване общественото мнение, да манипулират геополитически наративи, да извършват по-ефективни кибератаки. Съединените щати се противопоставят на злонамереното използване на ИИ от когото и да е и призоваваме другите страни да отхвърлят и осъдят тези практики. Убеден съм, че можем да използваме силата на ИИ за по-добро – за прогрес на хората по целия свят”, заяви държавният секретар Антъни Блинкен, цитиран от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America