Очаква се два от тях да са на българска територия до края на март

България получи първия самолет F-16 Block 70. Това се случи на официална цереония в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина в присъствието на военният ни министър Атанас Запрянов, както и официални лица от американска страна. Въпреки че изтребителят наподобява класическия F-16, българските пилоти, които се обучават, споделиха пред NOVA, че авиониката в него наподобява пето поколение F-16, така че ние разполагаме с последната технология на пазара за изтребители. 

На официална церемония: САЩ ни предават първия изтребител F-16 (СНИМКИ)

На самолета има и българското знаме на опашката. 16 изтребителя ще получи България. Очаква се два от тях да са на българска територия до края на март. В САЩ се обучават 32 авиотехници и инженери. Някои от тях са завършили обучението си и са се върнали на родна земя – готови да обслужват бойната машина.

Първите за страната ни многоцелеви изтребители от четвърто поколение, които ще заменят във въздушния ни флот съветските МиГ-29. След церемонията представители на американската програма за поръчката на изтребителите отпътуваха за Авиобаза „Граф Игнатиево”, за да сертифицират обекта. Той обаче все още не е модернизиран.

Официално: България получи първия самолет F-16 Block 70 в САЩ

„Нов исторически ден за ВСС. Денят, в който виждаме готов първия изтребител F-16. ВСС започва превъоръжаване със западна авиационна техника”, заяви военният министър Атанас Запрянов.
„49 проекта се изпълняват в „Граф Игнатиево” и се реновират не само съоръженията необходими за F-16. Обновяваме всичко в „3-та Авиационна база”. Ние се надяваме, че обектите които трябва да бъдат сертифицирани ще бъдат завършени имаме уверение затова”, добави той.

„Ние ще имаме до края на година 9 пилоти подготвени да летят”, посочи военният министър. Един от тези пилоти е капитан Тодор Тодоров, който вече 5 години се обучава в САЩ и има над 300 летателни часа на F-16. „F-16 е модерен самолет с управление, което се нарича „флай бай уайър” и самото пилотиране е доста лесно. Това, което е трудно и предизвикателно за пилота е да приложи самолета като система за въоръжение и да може да се фокусира върху изпълнението на мисията”, подчерта Тодоров.

В Грийнвил се обучават и 32-ма наши авиотехници и инженери, които ще отговарят за контрола и обслужването на бойните самолети. „Аз съм тук от 2 седмици има колеги които са тук от 3 месеца при всички положения ще трябва всички специалности, които преминат обучение да се завърнат в България преди пристигането на първите самолети”, каза авиационният техник капитан Светослава Върбанова.

Моделът F-16 Block 70 наричан още „Боен сокол”, разполага с модерна радарна система взаимствана от пето поколение изтребители като F-22 и F-35. Тя може да следи до 20 цели едновременно. 

Кореспондент на NOVA в САЩ: Галина Петрова

Повече по темата гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова