При пожара в дискотека „Пулс” загинаха 59 души

Кочани се прости с жертвите от пожара в дискотека „Пулс”. Хиляди опечалени минаха през центъра на града с тениски с надпис „Почивайте в мир, ангели наши!”. Република Северна Македония е в едноседмичен траур. Местните разказаха, че толкова много хора са виждали само на опелото на бившия македонски президент Борис Трайковски през 2004 г.

Трагедията

В нощта срещу неделя пожар отне живота на 59 младежи, а 178 души са с различна степен на изгаряния и наранявания в болници. 106 от тях се лекуват в чужбина, включително в здравни заведения в България.

Прокуратурата в РСМ публикува списък с точния брой, имената и възрастта на загиналите в пожара. От данните става ясно, че най-много са жертвите на възраст между 16 и 31 години - 46 от общо 59-те души. Тримата най-млади загинали са 16-годишни, трима са на 17 години, а четирима от починалите са 18-годишни. Седем от жертвите са на възраст между 24 и 27 години. Най-възрастният загинал е на 48 години. 

По-късно от здравното министерство на съседите съобщиха, че трима от лекуваните в РСМ са изписани.

Снимка: Стоян Нешев, NOVA 

В траур

В Кочани днес е скръбна тишина, която от време на време се нарушава единствено от плач. Хиляди хора от различни краища на Северна Македония се стекоха отрано към градските гробища. А с шествие семействата на загиналите почетоха паметта им. Следваха ги катафалките.

Най-много са загиналите от града, в който се случи трагедията - 31. „Това е голяма катастрофа. Смятам, че платихме цената на 30 години корупция и престъпления. Съжалявам за децата, които загинаха. Съчувствам на семействата им. Познах лично някои от младежите. Те са ми като деца”, сподели Никола - жител на Кочани.

В първите минути на пожара: Разпространиха кадри от евакуацията в дискотеката в Кочани (ВИДЕО)

Шестима от загиналите са непълнолетни. „Да е вечна паметта на тези, които отидоха в небесното царство. Болката е голяма. Всички хора от Кочани дойдоха да ги изпратят в последния им път. Тежко е за всички. Нямам думи, с които да опиша тъгата”, каза Георги от Кочани.


Според местните трагедията е неописуема. „Невиждана трагедия за толкова малък град”, коментира бившият полицай от Кочани Георги Николов.

Стотици се събраха и в местната църква, за да почетат паметта на изгубените човешки съдби и да се помолят за здравето на оцелелите.

Екип на NOVA, който e на място в Кочани, срещна Борче. Мъжът изпраща в последния му път едно от децата, загинали в огнената стихия. Мъката, изписана по лицето му, е символ на тъгата, обхванала цяла Северна Македония. 

"Това не може да се забрави. Ще остане завинаги. От 14 до 26 години са всички. Много е тъжно. Сградата ми е позната. Сигнализирано е сигурно 10 пъти и в полицията, и в общината за нея. Но не са взети мерки. А са вземали пари под масата", споделя Борче, жител на Кочани. 

Изписаха трима от ранените при пожара в Кочани

След смъртта обаче остават въпросите - ще има ли този път виновни. Разследването за трагедията е стигнало до 26 души. „Ако кажа, че всички сме виновни, няма да сгреша. Надявам се това да преобърне Македония и всички заедно да опитаме да сведем корупцията до минимум за доброто на нашите деца”, настоя Никола.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В ареста остават за постоянно новите 7 задържани за пожара в дискотека "Пулс". Става дума за полицаи и служители в Министерството на вътрешните работи на Северна Македония.

Видео: Стоян Нешев, NOVA

Посмъртна почит

Министърът на здравеопазването на РС Македония Арбен Таравари обяви, че посмъртно ще бъде отдадена почит на шофьора на линейка в Кочани Иле Гоцевски, който почина след тежък ден в неделя, транспортирайки ранени хора при пожара.

Попитан дали Гоцевски си е отишъл, тъй като е работил много часове извън график, Таравари отговори така: „Вижте, беше извънредно положение и този ден всички работихме повече от 20 часа. Нямам информация колко часа е работил шофьорът, но той свърши страхотна работа, транспортирайки пациенти. Това е неоспоримо. Смятам като министър на здравеопазването да се обадя на семейството му и да го почета. Нека мине тази седмица. Смятам следващата седмица да го почета посмъртно. По време на извънредното положение всички работим, без да гледаме часовника и работното време”.

Снимка: БГНЕС

Нарушенията

По телевизия "Сител" премиерът на РСМ Християн Мицкоски обяви, че 80% от дискотеките в страната ще бъдат затворени, тъй като не отговарят на техническите изисквания за безопасност.

"Отговорност ще има за всички, които са допринесли по някакъв начин за случилото се, дори и с милиметър. Ще бъдат наказани независимо дали са от ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДСИ или друга политическа партия. Независимо дали са македонци, албанци или други. Независимо дали са християни или мюсюлмани. Всеки отговорен - ще понесе своята отговорност", категоричен е македонският премиер.