За това алармират лекари

Все по-честно млади хора получават инсулт и тенденцията се засилва. За този обезпокоителен факт алармират лекарите, които всеки ден имат среща с тези пациенти. Един от тези медици е специалистът по физикална и рехабилитационна медицина д-р Росица Шейтанова. Според нея, за да се възстанови едно движени трябва по 300 повторения ежедневно. Най-младият ѝ пациент е на 36 години.

„В началото на моя трудов стаж повечето пациенти бяха пенсионери, а сега са предимно млади хора”, заяви д-р Росица Шейтанова в предаването „Пулс” по NOVA NEWS. По думите ѝ, когато някой получи инсулт членовете на семейството започват да се грижат за него и започват да отсъстват от работа и по този начин проблемът става социален.

Този социален проблем решение търси при Вас. Лекарите по физикална и рехабилитационна медицина как помагат на тези пациенти?

С тях се работи изключително трудно и продължително, защото те не могат да съдействат. Те правят със сила това, което ние им казваме. Работата с тях е изключително тежка. Минимум 300 повторения на едно движение. Липсата на здравни кадри и трудната работа затрудняват процеса на рехабилитация.

Какво поема НЗОК като рехабилитация?

НЗОК е предвидила, след като го изпишат от болницата – два пъти годишно по седем дни пътеки в специализирани лечебни заведения (санаториум). Два пъти по седем дни е крайно недостатъчно.

Как може да се случи ежедневната рехабилитация?

Това може да се случи по два начина. Първият е болничен, когато пациентът има повече дни за пътеки. Другият вариант е извънболничен в центрове за рехабилитация.

Колко време трябва на един пациент, за да може да подобри качеството си, за да няма нужда от придружител?

Минимално години, но зависи от вида и тежестта на инсулта. Има случаи, при които след две или три седмици се изписват и са добре.

Вие повдигате въпроса за иновациите в медицината, които могат да бъдат в ползва на пациента, а именно за роботизираната рехабилитация. Има ли в България достатъчно центрове с такива машини?

За съжаление няма достатъчно центрове. По моя информация има три работещи за възрастни, за деца има повече. Трябва да има повече центрове. Роботизираната рехабилитация трябва е достъпна независимо от финансовите възможности.

Лечението и животът след инсулт

Роботизираната рехабилитация е полезна, защото роботът няма умора и може да прави много повече от 300 повторения. Много по-бързо е възстановяването, защото роботът няма умора и си върши работата всеки ден.

Каква е разликата между роботизираната рехабилитация и класическата?

Резултатите при роботизираната рехабилитация са по-бързи, по-качествени и по-прецизирани. В Европа се използват масово. Редно е и тук да се приложат.

Оптимист ли сте това да се случи в България?

Оптимист съм. Виждате каква еволюция има в компютрите и комуникациите. Тя я има и в медицината, но трябва да се приложи.

Цялото интервю гледайте във видеото.