
Снимка: БГНЕС, архив
Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев
Ще насърчаваме обучението в специалности, които имат стратегическо значение за икономиката ни и са най-нужни на пазара на труда. Обмисляме въвеждането на стипендия за бъдещи студенти, които кандидатстват с математика или природни науки във висшите ни училища. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Учители предлагат среден успех Много добър 5 да освобождава от матура
Той беше на посещение в Лесотехническия университет, където отбеляза, че учебното заведение има сериозен потенциал, а най-силната му страна е неговата тясна специализация. Той е единственият в България, който предлага обучение в професионалното направление „Горско стопанство“, което е изключително важно за страната ни и затова трябва да се работи за повишаване на репутацията му, коментираха представители на Академичния съвет на срещата.
Според данни от Рейтинговата система на висшите училища средният облагаем доход на завършилите „Горско стопанство“ през последните пет години магистри е близо 2500 лева, а на бакалаврите - над 2100 лева. Безработицата сред дипломиралите се е почти нулева - 0,5% сред бакалаврите и 1,8% сред магистрите.
Преди месец, на заседание на парламентарната образователна комисия, Вълчев каза, че продължава политиката за увеличаване на приема в професионалните направления във висшето образование, в които има очакван бъдещ недостиг и търсене на пазара на труда и в обществото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни