
Снимка, илюстративна: iStock
Вижте повече за космическия обект
Космическия телескоп „Хъбъл“ на NASA/ЕSА, представи още едно изображение с подчертана водна тематика - спиралната галактика Месие 77, известна още като Галактиката Калмар. Тя се намира на 45 милиона светлинни години от нас в съзвездието Кит (Cetus).
Обозначението Месие 77 идва от мястото на галактиката в прочутия каталог, съставен от френския астроном Шарл Месие. Друг френски астроном — Пиер Мешен, открива галактиката през 1780 г. И Месие, и Мешен били "ловци" на комети, които съставяли списъци с мъгляви обекти, които биха могли да бъдат погрешно приети за комети.
Както Месие, така и Мешен и други астрономи от онова време, погрешно смятали Галактиката Калмар за спирална мъглявина или звезден куп. Това объркване не е изненадващо — ще мине повече от век от откриването ѝ, преди астрономите да осъзнаят, че така наречените „спирални мъглявини“, разпръснати по небето, не са част от нашата галактика, а всъщност са отделни галактики, отдалечени на милиони светлинни години.
The Squid Galaxy 🦑💫
— European Space Agency (@esa) April 14, 2025
This NASA/ESA Hubble image features the spiral galaxy Messier 77, also known as the Squid Galaxy.
It would take more than a century between the discovery of the Squid Galaxy and the realisation that the ‘spiral nebulae’ scattered across the sky were not… pic.twitter.com/KPucjb1SDC
Видът на Галактиката Калмар през малък телескоп — ярко ядро, заобиколено от мъглива обвивка — много напомня на една или повече звезди, обвити в мъглявина.
Името на Галактиката Калмар е сравнително ново и идва от разтегнатата, нишковидна структура, която се извива около диска на галактиката като пипала на калмар. Тази галактика е отличен пример за това как напредъкът в технологиите и научното разбиране може напълно да промени начина, по който възприемаме един астрономически обект — дори и името, с което го наричаме.
„Хъбъл“ публикува изображение на М77 още през 2013 г. Настоящото изображение обаче включва по-нови наблюдения, направени с различни филтри и с използване на усъвършенствани методи за обработка на изображения, които позволяват на астрономите да видят галактиката с още по-големи детайли.
Последвайте ни