„С новите текстове повишаваме защитата срещу корупция и изпълняваме ключова стъпка към членство в ОИСР”, заяви правосъдният министър

„С приемането на промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали България ще направи поредната важна крачка за отблокиране на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро”, заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев. Законопроектът, предложен от МС, бе приет с гласовете на 169 народни представители

По думите на министъра тези средства се полагат и дължат на българските граждани, и затова усилията на правителството и на народните представители са изключително важни.

Програмата за саниране: Държавата обещава 100% финансиране от бюджета за отпадналите по ПВУ

„С приемане на тази нормативна уредба ще изпълним и част от препоръките за присъединяването на страната ни към ОИСР“, добави Георгиев.

Той очерта задачите, които законопроектът решава.

„Подобряваме защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности и корупция, както в публичния, така и в частния сектор. С прецизиране на уредбата успяваме в голяма степен да транспонираме директивата, по начина, по който това е следвало да бъде направено. Разширяваме личния обхват, включително за категориите лица, като изключваме адвокатите. Прецизираме ясно разграничението между тези, които се налага да опазват адвокатска тайна и останалите“, подчерта министър Георгиев.

Правосъдният министър отчете, че за 100 дни на поста, ведомството е изготвило 10 нормативни акта

Той акцентира върху въвеждането на задължението общинските съвети да приемат етични кодекси, които да доразвиват правилата по отношение на деклариране, установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и различни форми на заинтересованост. Като в случаите на установяване на нарушения от страна на общинските съветници, информацията да става публична.

Редактор: Румен Лозанов
Източник: Министерство на правосъдието