Договорът с турската газова компания беше първа точка в дневния ред на депутатите

Темата „Боташ” - отново на дневен ред в Народното събрание. Изслушани бяха енергийният министър Жечо Станков, бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов, както и бившият изпълнителен директор на „Булгаргаз” Деница Златева и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Владимир Малинов.

Какво представлява договорът с „Боташ”

Според договора, сключен с „Боташ” през 2023 г., България има възможност да използва нейните терминали за разтоварване на танкери с втечнен природен газ. След това страната ни получава обратно съответното количество синьо гориво по тръбопровод. Впоследствие обаче се появиха твърдения, че практиката е по-сложна. Според народни представители България първо продава разтоварения газ на „Боташ”, а след това го купува обратно от турската компания, което води до оскъпяване. Настоящото правителство също смята договора за неизгоден. Изчисленията на министъра на енергетиката Жечо Станков показват, че дори без да използва редовно услугата за доставки, страната ни заплаща по 1 милион лева на ден.

Борисов: „Булгаргаз” е в технически фалит заради договора с „Боташ”

Според бившите управляващи в лицето на служебния енергиен министър Росен Христов и бившия шеф на "Булгаргаз" Деница Златева, които подписаха този договор, той е изгоден за държавата, но просто не се използва в пълния си капацитет. Независимо от това, България плаща около милиард лева на година, защото може да се възползва от услугата, ако прецени.

Жечо Станков потвърди, че са били правени опити да се предоговорят условията с "Боташ". Но компанията категорично е отказала, тъй като няма никаква икономическа изгода за нея да го направи.

„Подписаният договор нанася щети на държавата и сумата става по-голяма”, заяви Делян Добрев от ГЕРБ. А Ивайло Мирчев от ПП-ДБ нарече от парламентарната трибуна сделката „една от далаверите на века”, която по думите му била ненужна.  

Бившият енергиен министър Росен Христов обясни, че доставката на газ през „Боташ” е започнала с договора и все още продължава, макар и не в пълен капацитет. „Вземете се определете - русофили ли сте или евроатлантици. Дойдохте и излъгахте, а сега аз отговарям”, подчерта той.

„Информацията за това, че само един танкер е доставен и пренесен до България – не отговаря на истината”, категорична е Деница Златева, бивш изпълнителен директор на "Булгаргаз".

Друг проблем се оказва, че България не може да развали договора без да плати неустойка в размер на пълната му стойност за всички 13 години. „Няма клауза за разваляне  в договора. Освен, ако не платим цялата стойност по договор - 4 млрд. лева . С други думи сме си купили винетка за камион за магистрала, по която се движат само леки автомобили. Тоест 1 млрд. и 200 милиона лева ще платим, без физически да можем да ползваме този газ”, обясни министърът на енергетиката Жечо Станков.

Бившите управляващи категорично отрекоха президентът Румен Радев да е оказвал натиск договорът да се подпише.  

„Тези лица лъжат нагло в момента. Какво да кажат: „Ние ограбихме България с 4 млрд. лева по нечия заповед. Няма да го направят”, заяви в кулоарите на парламента лидерът на „ДПС- Ново начало” Делян Пеевски.

В предаването "Tвоят ден" по NOVA News бившият зам.-министър на енергетиката Еленко Божков и енергийният експерт Цветомир Николов обсъдиха въпроса вярно ли е или не, че губим пари от договора с турската компания?

"Бях зам.-министър точно по времето на сключване на договора с "Боташ" в кабинета на Гълъб Донев. От съвместната работа, която имахме тогава в Министерство за енергетиката, твърдя  убедено, че бившият министър Росен Христов - е прав", заяви Еленко Божков. 

Той подчерта обаче, че България "не плаща по 1 млн. лв. на ден от юли или август 2024 година. "Това са дължими пари, но ние не плащаме", уточни бившият зам.-министър на енергетиката. 

Цветомир Николов беше категоричен, че фактите показват, че в момента договорът с "Боташ" е категорично неизгоден и със сигурност води "Булгаргаз" към фалит. "Предпоставките са този договор да може да го използваме. Това, че "Боташ" няма да предговори  - не е някаква тайна. Компанията си реализира 1,5 милиарда кубични метра на година газ към Румъния. Те са имат директно споразумение за доставки на природен газ до тази година", обясни той. 

И подчерта, че има предпоставки за това евентуално да можем да използваме този договор. Едната е спирането на "Турски поток", но това е разговор на ниво ЕС и ЕК, заяви енергийният експерт. 

Повече по темата гледайте във видеата.