Монументът се връща на пиедестала си след реконструкция, обновяването продължи малко над два месеца

Паметникът на Христо Ботев се върна на едноименния площад във Враца след сериозна реставрация. Монументалната пластика на Владимир Гиновски пристигна напълно обновена в самото начало на Ботеви дни 2025. Обновяването продължи малко над два месеца.

Над 1700 участници от цялата страна се включиха в първия ден на традиционните Ботеви чествания

„Реставрацията на паметника се наложи, тъй като не само визуланото му ссъстояние беше лошо. След направено обследване стана ясно, че не само самата фигура,но и постамента са в предаварийно състояние. По време тържества съществуваше опасност той да падне и това наложи неговата реставрация”, обясни в „Здравей, България” главният архитект на Враца Митко Анатолиев.

Реставраторът Марин Марков обясни и как е протекла самата работа по укрепването и обновяването на паметника. По думите му частите от старата конструкция, която била от желязо, били премахнати и заменени с по-съвременни материали, устойчиви на корозия. Освен това са отстранени и всички пукнатини по фигурата.

Снимка: Орлин Митев

Паметникът, открит през 1964 година, никога досега не е бил местен от мястото си.

Снимка: Орлин Митев

Това е и един от най-емблематичните монументи на поета-революционер в България. Според експерти, преди реконструкцията паметникът е бил в предаварийно състояние.

„Идвам на площада, защото това е историята на Враца“ – споделя развълнувано Васка Тошкова, врачанка, която живее в Ларнака от 42 години.

Тя се разстроила, когато видяла, че паметникът липсва от площада, и щом разбрала, че ще бъде върнат, дошла, за да стане свидетел на момента.

Много хора се събраха, за да докоснат с ръцете си светинята, водени от дълбоки емоции.

„Усещането е… това е за българите, за кръвта, за пролетта“, посочи Георги Николов.

Йордан Тошев е бил на площада и при демонтажа на паметника. Днес е тук отново – този път с внука си, за да му покаже и разкаже историята. „Това е най-великият българин!“, заяви той.

Използван е неръждаем метал, а цялата скулптурна композиция е покрита с дълбокопроникващ защитен грунд, който осигурява устойчивост на атмосферни влияния и здравина. Целият ремонт, материалите, демонтажа, монтажа и транспорта струваха 750 000 лева.