Здравейте, аз съм майка на седмокласничка от НУИ "Добри Христов" гр. Варна. За съжаление при нас, все още не е открита учебната година. За сега в сайта на училището стои информация, която гласи: " !!! ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ !!! Поради продължаващи СМР по реализация на „Проект за реконструкция и модернизация на НУИ „Добри Христов“ – Варна“, със Заповед № 8/26.09.2018 г. на Директора на училището началото на учебната година се отлага за 08.10.2018 г." От 17.09.2018 г. на сайта на училището се публикуват подобни съобщения за отлагане на старта на учебната година, съответно за 25.09.2018, 01.10.2018, сега за 08.10.2018 г. Говори се, че в рамките на месец 10.2018, няма да може да се стартира учебната година.

Все по-упорито се говори, че децата ще отучват в съботите, пропуснатите, не по тяхна вина и до сега 13 дни, учебни занятия. Още по-страшни са слуховете за "анулиране на учебната година". Ръководството на училището не дава достоверна информация за реален старт на учебната година. Имайки предвид, че моята дъщеря е седми клас и й предстоят матури, аз съм силно обезпокоена, как и кога ще се навакса пропуснания учебен материал. Отучване в събота, според мен не е решение, тъй като повечето седмокласници са записани на школи по български език и математика, за да могат да се подготвят за предстоящите матури, също така тези школи вече са платени от нас, родителите.

Всяко едно от децата, учещи в това училище се занимава допълнително с изкуство, и всяко едно дете ходи допълнително на школи и на уроци по специалния предмет, които са извън учебно време. Искам да ви споделя програмата на моята дъщеря: от понделник до петък на училище, първа смяна, понеделник и петък занимания по специалния предмет, които продължават до 15:30 в училище, вторник и четвъртък извънкласни занимания по специалния предмет (13:30-15:00), понеделник и сряда от 16:20-18:20 школа по английски език, понеделник, сряда, петък (19:45-21:15) и събота (12:00-15:00) школа по специалния предмет, събота 09:30-11:00 урок по математика, неделя 14:30-16:30 урок по български език и в останалото време трябва да учи по общообразователните предмети, да пише домашни и да ОТУЧВА в събота пропуснатия учебен материал. Почвам да се питам кога ще спи това дете и въобще до кога ще оцелее на това темпо???

Не е ли пълен абсурд, че с поредните промени на закона за образованието, училищата по изкуствата са с изравнен хорариум на общообразователните предмети, за сметка на това са намалени часовете по специалния предмет, което води до принуда да се вземат и заплащат допълнителни часове по изкуство, а в същото време, когато тече ремонт, да не се преместят децата в сграда на общообразователно училище, където поне да не пропускат материала от общообразователните предмети????

Деца-роботи, деца-опитни животни, деца, какви по-точно??? От 5-ти клас сме опитни зайчета на министерството на образованиета: пети клас - по нова учебна програма, със стари учебници и притурки, шести клас - нова учебна програма, отново, седми клас - по нова учебна програма, нова по-дълга учебна година, нов формат на матурите след седми клас и в същото време, все още не сме започнали учебната година???????

Недоумявам, пълен абсурд, пълно безхаберие, пълна безотговорност или ..... Искам да попитам министъра на образованието и министъра на културата, докога ще продължават да си правят експерименти с нашите деца? Каква цел са си поставили?

Имам и още въпроси към Министъра на културата и към Директора на НУИ "Добри Христов" гр. Варна: по типов учебен план за специализирана подготовка по танцово изкуство в училищата по изкуствата за специалност "Класически танц", приложение № 3 са предвидени 180 часа задължителни и 144 часа факултативни часове по специалността, което прави ощо 324 часа за година, разделено на 36 учебни седмици прави по 9 часа на седмица. Защо ние от НУИ "Добри Христов" гр. Варна, имаме от пети клас по 6 часа на седмица часове по специалния предмет и как според тях тези деца със шест часа на седмица ще станат: балетисти и ще придобият трета степен на професионална квалификация????

Дават ли си сметка, че всяко дете, което е решило да се занимава с това изкуство ходи на допълнителни платени уроци, а дали всеки може да си позволи да плаща на детето си, за да може то да се реализира в сферата на изкуството???? Докога ще се правят експерименти с нашите деца? До кога ще живеем в пълен абсурд?

P.S. Абсолютно съм съгласна, че НУИ „Добри Христов“ – Варна“ се нуждаее от ремонт, тъй като сградата е строена 1902 година, но трябваше да се предвиди ремонтните дейсности да не засягат пряко учебния процес! Моля да остана анонимна, тъй като не зная как ще се отрази това на детето ми!