Социалните мрежи са най-добрият и най-бързият начин милиони хора да научат една новина, но...
Актьорът Роуан Аткинсън, познат на всички ни като комичния Мистър Бийн, е жив. Новината, която тръгна от социалната мрежа Туитър за неговата кончина, беше официално опровергана.
Светкавично разпространилия се слух за смъртта му за пореден път доказа силата на социалните мрежи. Над 2 и половина милиона българи имат профили онлайн. Можем ли обаче да вярваме на всичко, което получаваме като информация?
Иван е от хората, които вече дълго време имат профили в социалната мрежа. Цени приятелите си там и вярва в това, което те пишат.
„Още от самото начало на социалните мрежи бе заложено, че хората могат да комуникират със своите приятели. А хората вярват на своите приятели", казва Иван.
Освен в социалната мрежа, той проверява всеки факт и в други сайтове, за да е сигурен в неговата достоверност. Самият той също държи да е коректен със своите близки: „Не се хвърлям да поствам нещо, което съм го видял само във Фейсбук".
Социалните мрежи са най-добрият и най-бързият начин милиони хора да научат една новина. Особено в шоубизнеса артистите отдавна не пропускат да се възползват от този инструмент, за да стигнат до своите фенове чрез профили, страници и фенгрупи.
Социалните мрежи всеки ден ни бомбардират с десетки, дори стотици послания. Някои от тях са подвеждащи. Към всяко едно трябва да подхождаме с такова доверие, с каквото поглеждаме sms, например.
Така например, социалните групи погребаха Уитни Хюстън още миналата година. Наскоро Туитър сложи некролог и на актьора Киану Рийвс. Тези дни пострада и обичаният Мистър Бийн. На практика всеки би могъл да седне и да разпрати една вест. Колкото по-страшно звучи новината, толкова по-бързо ще обиколи света няколко пъти.
Репортер: Николай Василковски
Оператор: Кирил Тасев