ФБР пое разследването, Външно няма данни за пострадали българи

Трима души са загинали, а над 140 са ранени при двете силни експлозии в Бостън. Състоянието на 17 от пострадалите е критично. Сред жертвите е и осемгодишно момченце. Детето било на маратона, за да гледа баща си, който участвал  в състезанието.

 

В района на инцидента са намерени още два подозрителни пакета, за които се смяташе, че са бомби. По-късно обаче ФБР съобщи, че в тях не е имало взривни устройства. Бомбите, избухнали по време на маратона, са самоделни и са имали за цел да поразят възможно най-много хора. До момента няма задържани за терористичния акт.

 

Повечето от участниците в бостънския маратон са вече финиширали, когато първата бомба се взривява сред зрителите. Секунди по-късно избухва второ взривно устройство на няколкостотин метра от първата експлозия. Настъпва хаос и паника, спасителните екипи се втурват да помагат на десетките ранени и осакатени хора. Много от тях са загубили крайници.

 

ФБР пое разследването на взривовете, които бяха определени като „възможна терористична атака”. Президентът Барак Обама, който направи обръщение към нацията, призова да не се избързва с предположенията, но обеща, че отговорните за трагедията ще бъдат открити и изправени пред правосъдието:

 

Все още не знаем кой е извършителят и защо. Не трябва да се хвърляме в заключения преди да сме събрали всички факти. Не бива обаче да се заблуждаваме – ще стигнем до края и ще открием кои са извършителите. Ще открием защо са го направили. Всички отговорни хора, всички отговорни групи ще изпитат тежестта на правосъдието.”

 

Официални източници заявиха, че преди маратона не са постъпвали сигнали за непосредствена заплаха. Според анализатори обаче нападението е извършено с много добра подготовка.

 

Полицаи и сапьори претърсват апартамент в Бостън във връзка с взривовете. По непотвърдена информация, обискът е в жилището на саудитски гражданин, който пребивавал в Съединените щати със студентска виза. Той е повикан на разпит. Друг саудитец, ранен в крака, е поставен под охрана в болница. Полицаите са поискали да разговарят и с лекарка, също от саудитски произход. Според анонимни източници, взривовете може да са свързани и с тъмнокож мъж с чуждестранен акцент. Той бил забелязан да носи черна раница, 5 минути преди да избухне първата бомба.

 

По официални данни няма пострадали български граждани при взривовете в Бостън. Много наши сънародници, обаче, са били в района на атентата. От МВнР казаха пред Нова ТВ, че българинът Владимир Христов, за който се знае, че е бил сред участниците в Бостънския маратон, не е потърсил съдействие от българските дипломатически представителства или от американските власти.

 

„Да не избързваме, но на този етап нямаме информация за пострадали българи”, заяви говорителят Димитър Япраков.
 

Важно е да се каже кои са извършителите и кои – вдъхновителите” на атентата, смята арабистът Владимир Чуков, според който атаките носят близкоизточен почерк. В подкрепа на тази теза той даде за пример „самоделните взривни устройства, невинните жертви”… Във всеки сайт на „Ал Кайда” може да се прочете как се прави бомба, отбеляза експертът. Около четирима души са действали, а около 10 са били помагачите, посочи Чуков, позовавайки се на мнението на анализатори отвъд океана. По думите му сега е важно какви ще бъдат вътрешнополитическите последствия от атаката в Бостън.