Наказанието се иска заради това, че не е уведомила органите за нуждата от закрила на дете

Председателят на Държавната агенция за закрила на детето ще потърси административно-наказателна отговорност от директора на ІV-то помощно училище "Проф. Димитър Кацаров" за нарушаване на задължението за съдействие, се казва в официално съобщение от агенцията, цитирано от БГНЕС.

 

Наказанието за директора се иска заради това, че не е уведомила органите за закрила на детето – ДСП, МВР или ДАЗД за нуждата от закрила на дете. Назначената от председателя на ДАЗД комисия установи, че са нарушени правата на детето, регламентирани в Конвенцията на ООН за правата на детето и в Закона за закрила на детето.

 

Според ДАЗД след подаването на сигнал от родителите за упражнено насилие върху дъщеря им, директорът на училището е подценил ситуацията, вследствие на което не е изпълнил задължението си да уведоми незабавно дирекция "Социално подпомагане", ДАЗД или МВР за нуждата от закрила на дете, с което е създал риск за детето за ненавременно предприемане на адекватни мерки за закрила. Като друг аргумент за исканото наказание се посочва, че не е бил задействан разписаният в училището мултидисциплинарен механизъм за взаимодействие при сигнал за дете, жертва на насилие или в риск от насилие.

 

Оценката на ДАЗД е, че в помощното училище има "недобра организация на работата, при която за всеки ученик са отговорни много и най-различни служители, което на практика води до размиване на отговорността и до неяснота в кой момент къде е детето и кой е персонално отговорния служител".

 

След попадането на детето в нова и непозната среда, това не е отчетено и по отношение на него не са планирани никакви дейности за оказване на първоначална подкрепа, поради факта, че до тази учебна година детето се е обучавало в масово училище, посочват от ДАЗД. От там посочват и конкретни административни пропуски в работата на 4-то помощно училище.

 

Във връзка с констатираните нарушения на директора на училището ще бъдат дадени задължителни предписания за осигуряване на видеонаблюдение вътре в учебното заведение; за засилване на контролната дейност, с цел недопускане полагане на грижи за деца единствено от непедагогическия персонал; за подобряване на контактите с родителите и обмен на информация относно поведението и постиженията на децата; допълване на длъжностните характеристики на служителите със задължение за познаване на законодателството в областта на закрилата на детето. Отправени са препоръки за подобряване на координацията на екипа на учебното заведение с отдела за закрила на детето.