По думите й тази седмица до всеки един от тях е имало човек на реда, който да ги пази
„Френските журналисти от „Шарли Ебдо” се чувстваха заплашени от шест години – от момента, в който публикуваха карикатурите на пророка Мохамед. За първи път те излязоха на страниците на датски вестник. Оттогава те са под протекция, но нито за момент не се предадоха на натиска и заплахите, както и от опита да бъдат лишени от рисуването на тези карикатури, свързани със злободневието. Те живееха с полицейска протекция. Дори до миналата седмица пред входа на редакцията имаше полицейско присъствие. И бяха решили тази седмица да бъде малко по-леко – да няма полицаи пред входа, но да има полицай до всеки един от тях. И това нещо може би коства живота им”. Това каза за "Здравей, България" журналистът и писател Румяна Угърчинска.
Днес Франция скърби за жертвите на вчерашния кървав атентат, който шокира целия свят. Обявен е ден на траур. В Париж и още много френски градове късно снощи се проведоха шествия в памет на загиналите. Бдения имаше и в Швейцария, Белгия и Германия.
Терористите, които хладнокръвно атакуваха посред бял ден редакцията на списанието „Шарли Ебдо” и убиха 12 души, са идентифицирани. Това са двама братя, на 32 и 34 години, френски граждани от алжирски произход и според властите са участвали в мрежа за набиране на джихадисти.
18-годишен младеж, който беше обявен за техен съучастник, се е предал на полицията - с алиби и свидетели, че по същото време не е бил в Париж. В момента продължава специализираната полицейска операция в няколко населени места във Франция. А как французите приемат и преживяват случилото се - пред камерата на Нова сподели Румяна Угърчинска от Института за криминални изследвания - журналист и писател, която от години живее и работи във Франция.
Припомняме, че сред загиналите е един от редакторите на списанието Стефан Карбоние, на 47 години. Трима от карикатуристите в "Шарли Ебдо" също са убити. Сред жертвите са 80-годишният Жорж Волински, известен карикатурист и автор на няколко книги, както и 76-годишният Жан Кабу, чиито рисунки се публикуват в различни издания от десетилетия.
Повече по темата гледайте във видеото.