Ако не се справим с това, дълговото бреме ще нараства, смята министърът

"Сивата икономика ерозира демокрацията и правовия ред в държавата". Това каза министърът на финансите Владислав Горанов във втория ден на националната кампания „Икономика на светло за по-добро бъдеще“.


Според министъра на финансите честата смяна на правителства и политическата нестабилност през последните години е довела до оттегляне на държавата от полето на преразпределение, което от своя страна е отворило сериозна дупка във фиска. Тя по думите му не би била драматична, ако България не беше с малка отворена икономика, с Валутен борд и с относителна зависимост от външно финансиране за всеки лев дефицит в бюджета.

 

„Лесният отговор на тази ситуация, който би могъл да бъде даден от мързеливите политици, е промяна на данъчната система. Сигурен съм, че както работниците, така и работодателите по-скоро приемат за добър данъчния модел, който сме установили през последните години и който политическата сила, която представлявам, счита, че трябва да бъде запазен“, е позицията на Владислав Горанов.

 

Той предупреди, че ако държавата не успее да събере това, което ѝ се полага на база на утвърдените закони, и сивата икономика продължи да бъде толерирана, огромен проблем в следващите години ще бъде дълговото бреме, което постоянно ще нараства. Финансовият министър напомни, че ако не бъде постигнат успех при налагането на ограничения и през разходите на бюджета, и през приходите, бихме могли да проспим момента, в който българската икономика може да стане силно зависима от външните кредитори.

 

„Прекомерното задлъжняване за относително кратък период от време ще доведе до загуба на голяма част от суверенитета ни“, добави той. Владислав Горанов изрази благодарност и удовлетвореност, че трите страни са успели да седнат заедно на една маса за съвместното постигане на резултати в борбата със сивата икономика.


Пред журналисти министърът на финансите допълни, че приносът на правителството за противодействие на сивата икономика и постигнатите резултати се изразяват в 1,64 млрд. лв. повече събрани данъци и осигуровки към този момент спрямо същия период миналата година, а с добавени помощи от Европейския съюз финансовото измерение нараства до 2,3 млрд. лева. 

 

„Предвиждаме някои по-екзотични идеи като лотария с касови бележки, която все още се разработва на ниво инфраструктура“, каза в аванс той и уточни, че тя ще бъде представена и демонстрирана, след като бъде завършена.

 

Министърът напомни, че средствата за допълнително подпомагане на пенсионерите са генерирани от данъци и по-добрата събираемост на приходите. Част от по-добрите резултати на събрания от държавата ресурс ще бъде отделен и за допълнително възнаграждение на учителите – 20 млн. лв. са предвидени за еднократно допълнение към възнагражденията на учителите. Министър Горанов анонсира, че в Бюджет 2016 ще бъдат заложени стотици милиони повече за средното образование, а от първи януари 2016 г. ще има увеличение на учителските заплати.