През 2014 г. социалната мрежа се отчита със 123 млн. долара на данъчните институции извън САЩ

От Facebook са платили около 4% корпоративни данъци в световен мащаб през 2014 г. Това сочат изследвания на британски медии, провокирани от скорошните негативни данъчни оценки на технологични гиганти.

Още по темата

 

Според "Sunday Times” социалната мрежа през 2014 г. се отчита със 123 милиона долара на данъчните институции извън САЩ, въпреки печалби от над 3,4 милиарда през същата година.

 

Числата, които могат да бъдат открити в данни от американските фондови борси, предполагат, че Facebook плаща 3,6% корпоративен данък в световен мащаб. Във Великобритания облагането за големия бизнес е 21%, сравнява „Индипендънт”, цитиран от БГНЕС.

 

В момента на Острова и в други европейски страни тече скандал, провокиран от данъчна оценка на Google, след която беше отсъдено технологичният гигант да върне 130 милиона паунда в неплатени такси от 2005 година насам.

 

Сделката между властта и голямата компания беше разкритикувана от лейбъристката опозиция, която пресметна, че по този начин на Google се налага 3% корпоративен данък.

 

Европейската комисия също подготвя свое разследване на споразумението, което може да се сметне за държавно подпомагане и по този начин да наруши бизнес правила в ЕС.

 

Много компании от Силиконовата долина, сред които Facebook, Google и Amazon, понасят критики за това, че предполагаемо използват сложни схеми за занижаване на корпоративното облагане. 

 

През октомври 2015 г. Би Би Си съобщи, че създателят на компанията Марк Зукърбърг е потвърдил, че новите "реакции" ще могат да бъдат използвани "съвсем скоро".