Той й помага да се слее със стволовете на дървета или с лишеи по тях

Едни пеперуди променят окраската на крилата си, за да се спасят от хищници, докато други потъмняват, за да се слеят със стволовете на дървета. Оказва се, че един и същи ген е в основата на тази способност за приспособяване, съобщи "Франс прес", цитирана от БТА.

Още по темата

 

Брезовата педомерка Biston betularia е нощна пеперуда, за която е известно, че притежава въпросната способност. Първоначално брезовата педомерка имала светъл цвят. Той й позволявал да се слее със стволовете на дървета или с лишеи по тях.

 

Но през 19-и век, по време на индустриалната революция във Великобритания, стволовете на дърветата в страната се покрили с въглищен прах и потъмнели. За да се приспособи към средата, брезовата педомерка потъмняла.


Илик Сакери и колегите му от университета в Ливърпул откриха ген, който е "виновен" за окраската на брезовата педомерка, както и мутацията му, която е в основата на маскировката й. Генът, кръстен Cortex, е мутирал у пеперудата към 1819 г., в началото на индустриалната революция.

 

Друго изследване, извършено от учени от университета в Шефилд в Англия, показа, че същият ген диктува много вариации в цветовете на тропическите пеперуди Heliconius. Те се отличават с това, че могат да променят окраските на крилете си, за да имитират цветни мотиви у други екземпляри от вида.

 

Причината за това е свързана с оцеляването. Тъй като пеперудите Heliconius са токсични, хищниците привикват да ги избягват. Едни екземпляри имитират окраската на други, защото ако цветните мотиви на всички екземпляри са едни и същи, пеперудите лесно ще бъдат идентифицирани от хищници.


Резултатите от двете изследвания са публикувани в сп. "Нейчър".