Ще има ли дефицит на спасители това лято?

Патрулиращи двойки спасители вече има на повечето плажни ивици по Южното Черноморие. Тече и подготовка за активния летен сезон. Ще има ли дефицит на спасители това лято?

До края на месец май по всички плажове по родното Черноморие вече има обходни двойки водни спасители, които са се грижат за сигурността и безопасността на първите летовници. Също края на месеца е срока, в който концесионерите на плажните ивици трябва да ги подготвя за началото на активния летен сезон.

Колко ще ни струва лятната почивка, ако резервираме сега?

На Северния плаж в Слънчев бряг от дни има 4 обходни двойки водни спасители. Основната им задача е да дават съвети на най-нетърпеливите летовници.

„В момента водата не е особено подходяща за къпане. Температурата е по-малка. Да се внимава като се влиза”, съветва водният спасител Румен Колев.

„Не трябва рязко да се влиза във водата. Трябва постепенно”, казва водният спасител Величко Колчев.

СРЕЩУ БЕТОНА НА "КОРАЛ": Протести на плажа и в центъра на София (ВИДЕО)

От 1 юни обаче концесионерите са длъжни да осигурят не само обходни двойки, а да осигурят по двама спасители на всеки пост, които са заявили в министерството на туризма. За голяма част от стопаните на ивиците това се оказва трудно.

„Основната причина е, че е сезонна работа. В крайна сметка, последните години хората разчитат и си търсят целогодишна работа”, коментира Кирил Спасов, концесионер на плажна ивица.

Спира ли ограда достъпа до плаж „Делфин”?

Друг проблем е възстановяването на пясъчните ивици, които морето унищожи през зимата. То трябва да завърши до края на май.

„И съответно по-малките плажове, по-тесните ивици почти бяха така изядени от големите вълни и водата беше стигнала непосредствено до самите хотели. Мъчихме се да подравняваме ивицата”, разказва Кирил Спасов, концесионер на плажна ивица.

БЕТОН НА ПЛАЖА: Какво се строи на брега във Варна?

Същият проблем имат и стопаните на двата къмпинга край Ахелой. Там морето е изяло близо 10 декара пясъчна ивица през годините и сега има реална опасност от отлив на туристи.

„Тук преди 22 години беше 18-20-25 метра ивица. Сега, както виждате, това нещо го няма”, обяснява Петър Ангелов, стопанин на къмпинг „Анастасия”.

Започва разделно събиране на боклука по плажовете

„Идват туристите. Като погледнат, че няма никакъв пясък  и морето всичко е взело, се връщат”, разказва Георги Стоянов, стопанин къмпинг „Ахелой”.

Затова са писали писма до областна администрация и всички министерства с настояване държавата да вземе мерки и да помогне за възстановяването на ивицата.

Репортер: Цеца Алексова

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.