В момента приоритет е овладяването на ситуацията, заяви вицепремиерът

Глобата, наложена на НАП заради източването на лични данни, ще бъде платена от нашите данъци, потвърди пред журналисти в Смолян вицепремиерът Томислав Дончев, предаде БГНЕС.

Вицепремиерът коментира и темата за африканската чума по свинете. Дончев участва в предварително планираното заседание на Съвета за развитие на Южен централен район, предаде кореспондентът на БГНЕС от Смолян.

Вицепремиерът Томислав Дончев определи пробивът в масивите на НАП като тежък киберинцидент. По думите му ситуацията е по-особена, защото приходната агенция е публична институция. А наложената глоба ще се плати от публичните приходи.

Една глоба се плаща от публичните приходи, т.е. от данъци. Само, че това не е единственото наказание. За целия теч на данни ще се установи кой е виновен, всички служители от най-ниското до най-високото ниво, и ще бъдат предвидени наказания. Само, че в момента приоритет е овладяването на ситуацията, заяви Дончев.

НАП вече се е свързала с близо 180 българи, за които има критично изтичане на данни, предлага им се помощ, каза още Дончев.

По отношение на другите лица, включително и аз проверих себе си, пише, че съм свързано лице със сина си, което едва ли е някаква новина. Има единният ми граждански номер, което не е добре, но все пак ЕГН-тата са защитена информация от две години. Най-тежкият възможен инцидент е някой да влезе вътре и да променя данните, това означава наистина катастрофа, вторият по тежест инцидент е някой да унищожи данните, каза още вицепремиерът.

Той отново коментира, че България дава много малко пари за киберсигурност и трябва да бъдат взети мерки за по-добра защита на данните.

Ситуацията с чумата по свинете Дончев определи като много тежка. Огнищата са вече 22.

За нещастие много подходящ сезон за разпространение на заразата. Вземат се, бих казал, радикални мерки. Но един от проблемите, който имаме е, че сред обществеността, даже бих казал и сред управата в засегнатите райони, нямаме пълно съдействие. Има опити и за извеждане, и за транспортиране на животни, което означава разпространение на заразата. Затова не само МВР, мобилизирали сме сили на Българската армия и колкото е необходимо ще бъдат мобилизирани допълнително, за да се осигурят карантинните мероприятия, заяви Томислав Дончев и добави, че трябва да бъдат взети всички мерки да се ограничи разпространението на заразата. 

Заместник министър-председателят и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова участваха в заседание на Регионалния съвет за развитие на Южен централен район, на който се обсъди подходът за регионалната политика след 2020 г., съобщава БТА.

"Трябва да бъде променен моделът, по който се случват проектите и инвестициите. Това, че са се похарчили законосъобразно едни средства, все още не означава нищо. Същественият въпрос е каква е ползата от тях", заяви вицепремиерът Томислав Дончев в Смолян.  

Вицепремиерът посочи, че през следващия програмен период са предвидени значително повече средства за страната ни, като обем финансовата рамка е около 26-27 милиарда лева. "Пари ще има, най-същественият въпрос е как да бъдат инвестирани по такъв начин, че от тях да има максимален ефект", допълни заместник министър-председателят.

"Основният въпрос е как да адресираме нуждите и възможностите, свързани с демографията, с необходимостта от по-агресивно стръмно икономическо развитие. Това само с инвестиции в улици, кръстовища, градинки няма да стане. Необходим е нов тип инвестиции", допълни вицепремиерът.

Евродепутати: Българският бизнес печели най-много от членството ни в ЕС

По думите му през следващия програмен период е нужно да се смени гамата на инвестициите, както в традиционна бизнес инфраструктура, така и в изграждането на иновационна инфраструктура. Друго предизвикателство, според Дончев, е "да променим мащабите на мислене", да се намерят решения и възможности да се правят проекти на надобщинско ниво. "Имаме няколко сфери, където нивото ни на мислене, планиране и осъществяване на такива проекти трябва да бъде надобщинско, регионално", посочи Томислав Дончев. Той смята, че трябва да се осигури достатъчен дял бюджети от всяка програма за такива проекти на надобщинско ниво.

Желязков: България ще поиска близо 2 млрд. лв. за железопътен транспорт

Относно необходимостта от промяна на модела, по който се случват проектите и инвестициите, вицепремиерът препоръчва обществената дискусия да се направи преди нещо да се построи. "Трябват ни мерки преди нещо да се случи, преди фазата на проектиране, дори инвестиционният процес да става по-бавен, но в режим на по- добра обществена информираност и подкрепа", допълни Томислав Дончев.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.