Той обяви това по време на среща със синдикати

"Министерството на енергетиката работи усилено по търсенето на дългосрочно решение за ТЕЦ "Марица изток 2". Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с представители на ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“ на „Дондуков“ 2.

„Точно преди една година имахме същата по характер среща, и то по същите въпроси, но за съжаление без решение до момента. И тогава се обединихме около мнението, че комплексът „Марица изток” е важна част от нашата национална сигурност, защото той гарантира стабилност и автономност на енергийната ни система”, каза Радев в началото на срещата.

„Винаги съм приветствал вашата борбеност за отстояването на този интерес, но очаквах по-голяма активност и миналата година, особено преди декември. Тогава, на Съвета на ЕС, предишният министър-председател прие пакета за 55% намаляване на емисиите на парникови газове. Амбициите на ЕС за декарбонизация се завишиха драстично – от минус 40 към минус 55%, без ясни и адекватни мерки за подкрепа на България. А ние сме най-засегнатата страна”, допълни Радев.

„Аз блокирах решението на Съвета на ЕС, но ние не може да блокираме до безкрай. Трябва да положим максимум усилие", заяви Радев. И допълни, че е разговарял с министъра на енергетиката, който уверил, че ще предложи краткосрочно решение, така че ТЕЦ "Марица изток 2" да продължи да работи и след 1 юли.

Румен Радев припомни, че енергетиката е тема и на Плана за възстановяване и устойчивост. „Преразглеждат се различни предложения, така че да се търси устойчиво и необратимо решение вбъдеще. Ние не можем да блокираме този процес и да бягаме от необходимостта от преход и декарбонизация. Социалните проблеми са налице и те трябва да бъдат защитени, но не може и преходът да се блокира”, коментира той.

„Трябва бързо да търсим рационални решения, защото хората чакат яснота. Това са хиляди човешки съдби и те трябва да бъдат в нашия фокус, но нека вземем пример и от останалите държави как правят успешна ефективна трансформация”, призова президентът.

ЕНЕРГЕТИКА НА ЧЕРВЕНО: Служебният министър с данни за държавните дружества (ОБЗОР)

„Благодарим за тази среща и за Вашата бърза и навременна реакция. Този процес, колкото и да е неприятно, е необратим. Натискът, който виждаме от ЕК, че е извършван с ожесточение и е придружен от огромния ресурс от мерки, няма да спре”, заяви по време на срещата президентът на КНСБ Пламен Димитров.

„До момента ангажимент от страна на държавата нямаше. От 3 години настояваме за 5-годишен план за компенсация. Такъв до момента няма. Няма дори r за 6 месеца  От тази гледна точка споделяме изцяло тревогата, че липсата на решения ни е довела до тази изключително критична ситуация”, посочи още той.