Пробите показват, че няма нефтени отпадъци в района

Днес се проведе акция по почистване на защитената местност  „Яйлата", след като сагата „Вера Су” приключи. В операцията се включиха от Басейновата дирекция, РИОСВ, областната управа в Добрич и Община Каварна. Мястото, край което заседна корабът, привлече стотици наблюдатели през последния месец, затова и беше избрано за еко-акцията.

„Решихме да почистим по простата причина, че по време на самата спасителна операция тук се акумулира известно количество отпадъци”, каза Петър Димитров, зам.-министърът на околната среда и водите.

Въпреки широката медийна разгласа обаче, нито един доброволец не се включи в почистването. Оказа се, че и няма защо.

„Нямаше много отпадъци. Имаше няколко фаса”, заяви Жасмина Керанова от Басейнова дирекция „Черноморски район”.

Спасяването на "Вера Су" е струвало два милиона лева на държавата

Идеята по-скоро е да се ангажира цялата общественост с опазването на Черно море и крайбрежието. Най-много отпадъци еколозите извадиха от самото море, където регулярно вземат проби от водата.

 „Те не са свързани със засядането на кораба. Най-често това са битови отпадъци – пластмасови бутилки, рибарските принадлежности”, каза Явор Димитров, директор на Басейновата дирекция.

Последните данни от пробите на мястото на инцидента показват, че морето е възстановило стойностите на азот-амониев отпреди инцидента. Не се отчитат и нефтени отпадъци. Окончателният мониторинг ще бъде проведен в понеделник.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

 
Редактор: Габриела Винарова