![Снимка: iStock](https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1678104038.jpg)
Снимка: iStock
Тя попита и за подробна информация за пътните разходи
Европейският омбудсман Емили О'Райли поиска от Европейската комисия да обясни правилата за служебните пътувания на служители, платени от трети страни. Запитването й е след като вестник „Политико“ съобщи, че високопоставен служител е приел безплатни полети до Катар, информира БГНЕС.
Европейският обществен защитник О'Райли отговаря за разследването на случаи на административни нарушения в институциите на ЕС. В писмото си до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен тя запита как институцията ѝ планира да актуализира правилата си, свързани със служебните пътувания. Имаше и запитване с искане да бъде предоставена подробна информация за пътните разходи, които са били платени от трети страни от 2021 г. насам.
Европейската прокуратура уличи в злоупотреби още един евродепутат
Преди седмица изданието разкри, че висшият служител на Комисията, генералният директор на нейния транспортен отдел Хенрик Хололей, е ползвал безплатни полети в бизнес класа на Qatar Airways до Доха между 2015 и 2021 г. По това време екипът му е преговарял за голямо авиационно споразумение с държавата от Персийския залив. Четири от тези билети са били платени от катарското правителство или от групи, свързани с Катар.
Окончателното авиационно споразумение предостави на базираните в Катар авиокомпании, включително на Qatar Airways, права за кацане на повечето дестинации в ЕС, предлагайки на превозвача изгоден достъп до пазар с 450 млн. потребители. В замяна авиокомпаниите от ЕС получиха достъп до пазар с по-малко от 3 млн. души, но чрез летищен център в Доха, който е стратегически разположен между мегаполисите на Европа и Азия.
Говорителят на Комисията Ерик Мамер заяви, че Комисията "разбира се, ще отговори" на въпросите на омбудсмана.
Нов арест в Брюксел по „Катаргейт“
В Еврокомисията вече преразглеждат правилата за безплатните пътувания до страни извън ЕС, за да "ограничи сериозно случаите, в които се разрешава подобно гостоприемство, а именно международните събития, организирани от ООН, Г-7 и Г-20, и разбира се, официалните събития, организирани от държавите-членки на ЕС", добави Мамер.
Предстоящото разследване е най-новата глава в продължаващия корупционен скандал "Катаргейт", който разтърси ЕС и доведе до ареста на трима членове на Европейския парламент в Белгия и Италия, както и на бивш депутат от ЕС.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова