Книга обяснява причините и последствията
Родителското отчуждение е стратегия, при която единият родител умишлено показва на детето неоправдана негативност, насочена към другия родител. Целта на тази стратегия е да навреди на връзката на детето с другия родител и да насочи емоциите му срещу него. Книгата „Синдром на родителското отчуждение” дава повече светлина върху това явление , причините и последствията от него.
„Предпоставките се създават още когато двамата млади хора решат да се съберат заедно, защото всеки си носи своето архаично, своите модели, поведенчески, родителски и т. н и при тях се появява една задача, те да ги уеднаквят, да изградят една обща семейна ценностна система”, обясни психологът Ирена Киркова.
Но това не винаги се случва и изисква доста усилия и от двете страни.
„Става с продължение на много години. Всеки си идва не само с моделите, но и с травмите и те изкривяват нашата гледна точка, както за нас, така и за другия. Изисква се една много голяма сила на духа и на характера, не само да виждаш лошото в другия, но да съумееш да видиш негативното и в теб и да си го признаеш”, допълни Ирена Киркова.
За синдрома на родителското отчуждение причината се крие и в двамата родители.
„Това е много трудно доказуемо и изисква събирането на една обемна информация и от двамата родители. Обикновено единият родител иска да отмъсти на другия. За да иска да го направи означава, че се чувства наранен. За да се чувства наранен, няма как да няма обич, без да има това усещане”, коментира още психологът.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Вероника Димитрова