Инициативата набира местни жители за участие в различни проекти

Световната банка подкрепя уязвимите общности в Малави в борбата им с климатичните бедствия, като циклони и суша, пред които страната е изправена от 2022 г., предаде Voice of America. Участниците в програмата „Climate Smart“ смятат, че повишеното участие на местните общности би довело до по-бързи и ефективни резултати. Инициативата набира участници от селските райони на Малави за участие в проекти, насочени към възстановяване и предотвратяване на щетите от наводнения, суша и други последици от климатичните промени. Световната банка е отпуснала 128 милиона долара за създаването на разсадници за дървета за възстановяване на горите и изграждането на дерета за контрол на ерозията на почвата.

Област Каронга в Малави е сред най-засегнатите от климатичните сътресения региони. Програмата започна с 13 000 участници през 2022 г., а в момента те вече са над 16 000. Това  вдъхва надежда за подобряване на условията в общности, чийто поминък отдавна е засегнат от наводнения и други природни бедствия.

Вино от банани: В Малави предлагат интересната напитка и търсят начин тя да стигне до широкия пазар

Според правителствени източници, около 5,7 милиона души от 22-милионното население на Малави ще изпитват глад през периода от октомври до март. Освен че се справя с климатичните бедствия, програмата предоставя месечна заплата от около 28 долара на участниците, с което те поемат важни за домакинството разходи. Някои участници използват заплатите си за закупуване на добитък, а други инвестират в строеж на жилище и плащане на училищни такси за децата си.

Някои критици изразяват съмнения относно това дали участниците ще продължат да се ангажират с проекта, който приключва през 2027 г., след като спрат да получават заплати. Въпреки това, организаторите на инициативата уверяват, че включилите се местни жители се подготвят за прехода.

Вино от ананас, корени и семена: Камерун предлага на местния пазар уникални вкусове и аромати (ВИДЕО)

А хората от Малави споделят, че основното им предизвикателство е недостигът на работна ръка. Те считат, че за постигането на бързи и ефективни резултати е необходимо да се включат повече участници. Изпълнителите на проекта обмислят начини за преодоляване на този проблем, посочват от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, dariknews.bg