Външните министри от Алианса се събраха, за да обсъдят по-нататъшната помощ за Украйна

Съюзниците от НАТО са обещали повече от 20 милиарда евро военна подкрепа за Украйна през първите три месеца на тази година. Това обяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Външните министри от Алианса се събраха в Брюксел за двудневна среща, за да обсъдят по-нататъшна помощ за Киев в продължаващата вече над 3 години руска агресия срещу Украйна.

Рюте: При атака срещу член на НАТО отговорът ще бъде опустошителен

Рюте изрази увереност и че Съединените щати нямат намерение да се оттеглят от НАТО, въпреки нарушените трансатлантически отношения под ръководството на президента Доналд Тръмп. „Знам, че имаше остър тон. Имаше съюзници от тази страна на Океана, които се притесняваха от дългосрочния ангажимент на САЩ към НАТО. И аз бях в Белия дом. Но преди да отида, там бяха френският президент Макрон и британският премиер Стармър. Вече няколко пъти американците заявяваха отново и отново, че са ангажирани с НАТО, че са ангажирани с член 5-и. Този ангажимент идва с ясното очакване, че от тази страна на Атлантическия океан и в Канада ще харчим повече за отбрана", заяви генералният секретар на НАТО.

„В НАТО се води разговор как да защитим страните от пакта от руската заплаха - тя е дългосрочна и няма да изчезне с постигането на споразумение за Украйна”, каза още Рюте. Генералният секретар посочи, че от години САЩ отбелязват необходимостта да работят и в други райони, освен в Европа и това не е изненада. Според него не може да се очаква внезапно и несъгласувано изтегляне на сили на САЩ от Европа, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков. Няма планове САЩ рязко да съкратят присъствието си в Европа, каза Рюте. САЩ работят денонощно с Киев и Москва за постигане на споразумение, може би и за междувременно за прекратяване на огъня. Приветствам тези усилия. Важно е те да доведат до траен мир, добави генералният секретар на НАТО.

Министърът на външните работи на България Георг Георгиев също е в Брюксел, където ще  вземе участие в срещата на министрите на външните работи на страните членки на НАТО. Очаква се да бъдат обсъдени актуални въпроси от дневния ред, свързани с укрепване на способностите за възпиране и отбрана на Алианса, продължаване на всестранната подкрепа за Украйна и подходите за постигане на траен и справедлив мир.

Планирани са дискусии на министрите, свързани с подготовката на предстоящата среща на върха в Хага през юни 2025 г. и справедливото разпределяне на отговорностите между съюзниците, задълбочаване на сътрудничеството с партньорите от Индийско-тихоокеанския регион, както и развитието на европейската отбрана и инициативите на ЕС в тази област.

Държавният секретар Марко Рубио и новият постоянен представител на САЩ в НАТО Матю Уитакър също пристигнаха в Брюксел, където ще участват на срещата на външните министри. Очаква се те да споделят плановете на администрацията на президента Доналд Тръмп за сигурността на Европа, предаде „Асошиейтед прес”. АП отбелязва, че партньорите на Вашингтон в Европа и Канада са силно обезпокоени от готовността на Тръмп да се сближи с руския си колега Владимир Путин, който гледа на НАТО като заплаха, в момент, когато Съединените щати се опитват да посредничат за прекратяване на огъня в Украйна.

Германският външен министър Аналена Бербок заяви, че НАТО ще увеличи разходите си за отбрана, за да укрепи сигурността в Европа и да отговори на руската заплаха.

„Ние като партньори от НАТО в нашата цялост ще разширим още повече европейския стълб на сигурността с 800 млрд. евро (888,32 млрд. долара) за период от четири години за укрепване на собствената ни сигурност“, каза още Бербок, цитирана от „Ройтерс”.

Редактор: Виктория Гетова
Източник: Валерия Динкова, Николай Желязков, Алексей Маргоевски, БТА