Президентът е на срещата на инициативата „Три морета” във Варшава

Президентът Румен Радев се надява да има ускоряване на мирните преговори в Украйна, като призова за реална европейска визия за постигане на мир, а не за продължаване на войната. Това коментира държавният глава пред български журналисти във Варшава. В Полша Радев участва в срещата на инициативата „Три морета”.

„България постигна значителен икономически ефект от членството си в инициативата „Три морета”, като привлече две значителни инвестиции за около 200 милиона евро – за модернизацията и разширяването на пристанище Бургас и вложение във ВЕИ мощности”, каза Радев.

Румен Радев е на официално посещение в Полша

„България предложи по време на нашето председателство в София присъединяването на Гърция към инициативата, което засили нашата роля и носи допълнително ползи. Ние също така предложихме създаването на иновационен фонд, който да ускори сътрудничеството в науката и иновациите. Сега виждаме колко е било далновидно. Военните конфликти около нашия регион изведоха като приоритет гарантирането на сигурността. Фокусът върху свързаност, конкурентоспособността е не по-малко важно за ЕС”, коментира президентът.

Радев заяви, че само икономически силен и социално стабилен ЕС може да преодолее предизвикателствата и да гарантира сигурността.

Запитан дали с Антонио Коща е обсъдил разширяването на ЕС, той каза, че това е била една от основните теми.

„Не говорим за отстъпки. В моя речник такава дума спрямо Северна Македония няма. Този процес на интеграция трябва да е устойчив и необратим и да се основава на зачитане на основните демократични принципи на ЕС. Северна Македония има ясни задължения, те просто трябва да бъдат изпълнени”, посочи Радев.

В рамките на президентския панел на бизнес фурма, който съпътства Срещата на върха на Инициативата „Три морета”, Радев заяви:

„Истинската стойност на Инициативата „Три морета” е в нивото на  амбиция за бъдещето на нашия регион и на Европа, за развитието на доверие, сътрудничество и приятелство и за укрепване на нашата устойчивост и сигурност и стимулиране на бизнеса, за да бъде по-ефективен в предоставянето на услуги за обществото”, посочи той.

Динамиката на геополитическите процеси доказа значението и стратегическия потенциал на „Три морета”, подчерта президентът и напомни поредицата от кризи, пред които светът беше изправен в последните години.

„Всички те разкриха нуждата от по-добра транспортна, енергийна и дигитална свързаност, както и от по-силно регионално сътрудничество - заложени в основата на инициативата“, посочи Радев.

В изказването си държавният глава открои пътя на бизнес форума, който от създаването си през 2017 г. до днес е развил значителна устойчивост, работеща организация и механизми за управление. Инвестиционният фонд, макар недостатъчен като обем, се доказа като работещ финансов механизъм, уточни президентът. Той напомни, че в рамките на домакинството на Инициативата „Три морета” в София през 2021 г. беше предложено създаването на фонд за иновации и посочи необходимостта от преодоляване на фрагментацията и засилване на свързаността в науката, изследванията, образованието и иновациите.  

По думите на президента от ключово значение за развитието на формата за регионално сътрудничество е дългосрочната визия за инвестициите и по-активна работа със стратегическите партньори и международните финансови институции, което да даде възможност и на бизнеса да бъде по-активен. Радев открои и значението на публично-частното партньорство като ключ към осигуряването на финансиране за осъществяването на всички амбициозни проекти, насочени към разширяването и подобряването на свързаността в региона.

Подобряване на свързаността между България и Румъния като фактор за насърчаване на икономическия обмен в региона, обсъди Румен Радев с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан

Подобряване на свързаността между България и Румъния като фактор за насърчаване на икономическия и инвестиционен обмен и туризма в региона, обсъди президентът Румен Радев във Варшава с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан. По време на срещата българският държавен глава подчерта, че двете страни развиват отношенията си на основата на добросъседството и партньорството, налице е позитивна тенденция в туризма, а двустранният стокообмен надхвърля 7 млрд. евро годишно. 

Като ключово предизвикателство пред последващото задълбочаване на икономическите връзки между двете страни Радев открои свързаността между България и Румъния през река Дунав. Той отбеляза, че съществуващите мостове при Видин-Калафат и Русе-Гюргево не са достатъчни с оглед на непрекъснато увеличаващия се транспортен трафик, преноса на стоки и желанието на бизнеса от региона да реализира общи проекти.

Изграждането на нови вериги на доставки, които да повишат стабилността на нашия регион и да компенсират прекъснатите вериги на доставки вследствие на войната на Русия в Украйна, също изискват съвместни действия от държавите от Югоизточна Европа и целенасочена финансова подкрепа от страна на ЕС, посочиха двамата президенти.

По време на срещата беше обсъдена и възможността за засилване на двустранното партньорство в енергетиката и подчертано значението на Вертикалния газов коридор за енергийната диверсификация в Югоизточна Европа.

Радев проведе разговор с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович.

„България и Хърватия споделят обща отговорност за европейската интеграция на Западните Балкани и оказване на подкрепа за реформите, които страните от региона следва да осъществят в рамките на този процес”, заяви Радев.

Обща беше позицията по време на срещата, че държавите членки на ЕС от Югоизточна Европа следва да засилят диалога и партньорството си за укрепване на стабилността и насърчаване на сътрудничеството в региона.

По време на срещата Радев и Пленкович обсъдиха и въпроси от дневния ред на двустранното партньорство между България и Хърватия, икономическия обмен и сътрудничеството в сферата на сигурността.

По-рано през деня президентът разговаря и с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт, с когото обсъди перспективите за повишаване на сигурността на енергийните доставки към Югоизточна Европа и енергийната диверсификация в региона, както и двустранното сътрудничество между България и САЩ в енергетиката.

Редактор: Ина Григорова