На този фон от "Възраждане" започват разговори за внасяне на трети вот на недоверие - на тема фискална политика

Председателски съвет увенча началото на днешното заседание на Народното събрание. Поводът беше предложението на "Продължаваме промяната – Демократична България" за създаването на временна комисия за имунитетите. От ПП-ДБ искаха точката да бъде първа в дневния ред за днес. „Възраждане“ обаче настоя за отпадане на всички точки, свързани с депутатските имунитети. Предложението беше прието след прегласуване - със 120 гласа "за".

Председателят на парламента Наталия Киселова съобщи, че съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков е вносител на проекта на решение за създаване на временна комисия за разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров. Предложението не беше прието.

Нови скандали за имунитетите и искане оставката на председателя на НС (ОБЗОР)

От ГЕРБ-СДС отново призоваха да се работи над законодателната програма с приоритет. "Нека не забравяме това, което говорим от първия ден. Едва днес гледаме закони. След 4 години спане и блокиране на ПВУ, два закона ще минат днес. Криво се разбира това с имунитетите - не е спиране на правосъдие, а забавяне. Бог бави, но не забравя. Ние казахме, че няма да участваме в Комисии за взимане на имунитети. Като спрат да са народни представители, съдебният процес започва", заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.

От "БСП-Обединена левица" призоваха за отпадане на имунитетите на всички народни представители. 

"Нашето мнение е, че защитата трябва да падне за всички и ние ще подкрепим всяко искане на главния прокурор, но сега ще губим ценно време. Ще внесем искане за сваляне на всички имунитети и така депутатите няма да са недосегаеми", посочи Драгомир Стойнев.

А от ПП-ДБ заявиха, че всички поискани имунитети трябва да бъдат доброволно дадени. "Призоваваме всички да се отказат от защитата си, както сме направили ние. Поискахме от Киселова да създаде Комисия за разглеждане на имунитетите - това е европейски стандарт. Тя не уважи това искане. Показваме доколко България е европейска. Ще искаме сваляне на имунитети на депутати от "Възраждане", но без задържане под стража, защото те няма да се укрият", коментира Кирил Петков.

В ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS депутатът от ПП-ДБ и съпредседател на „Да, България“ Ивайло Мирчев потвърди, че коалицията ще внесе предложение, когато бъдат поискани имунитети, те да минават през специална комисия в Народното събрание.

„На този етап няма воля в българския парламент за създаването на такава комисия, но ние ще внесем предложение. Докато няма решение, ние имаме ясна позиция – „за“ сваляне на поисканите имунитети“, допълни той.

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски определи отпадането на точката за имунитетите като "жалка работа". "ПП-ДБ спасиха дерибеите и фашистите, но това е най-малкото. Наблюдаваме един изчерпан парламент. Ако продължат така, всичко е свършило. Очаквам програма от управляващите. Време за избори не е, но ще трябва да почнат да работят. Търпението ми се изчерпва и се надявам да вземат мерки", подчерта Пеевски.

Депутатите отново на работа: Нова пленарна сесия, стари спорове

„От началото на заседанието се направиха няколко опита имунитетите да не бъдат свалени. Първо, oт ПП предложиха комисия в техен стил, която 3 – 4 месеца да замотае казуса и той да не бъде разгледан в зала, и сега с много странно гласуване точките отпаднаха от дневния ред“, каза Радостин Василев. 

„Трайно поддържаме тезата, че имунитетите трябва да се дават, въобще този институт най-вероятно трябва да изчезне от Конституцията“, добави той. 

От "Величие" обосноваха гласуването си в подкрепа за неразглеждане на точките така:

"Имаме една прокуратура, която на 100% да обслужва интересите на Пеевски, знаем че има борба между ДПС - Ново Начало" и ДПС-ДПС.

Междувременно от "Възраждане" съобщиха, че са изпратили покани до "Величие" и МЕЧ за внасяне на трети вот на недоверие към кабинета "Желязков" - на тема фискална политика.

"След провеждане на разговорите, ще ви информираме какъв е резултатът. Може вотът да е на база финансова политика, но ще чуем какво мислят МЕЧ и "Величие". Проведохме разговори с ДПС-ДПС, оттам заявиха, че ще подкрепят вот на недоверие, но няма да присъстват на разговори и няма да се подписват. ПП-ДБ са управляващи, не гласуват при вотове на недоверие. Не е важно какво говорят, а какво правят", заяви Цончо Ганев.

От МЕЧ вече потвърдиха, че ще го подкрепят, но за тях вот на недоверие по-скоро трябва да има на тема вътрешна сигурност. „Като гледам, „Величие“ не се справят с подготовката на вота“, коментира Радостин Василев и уточни, че тепърва ще разберат какви са идеите на „Възраждане“.