Снимка: АП/БТА
133 кардинали определиха водача на Римокатолическата църква
След часове на напрегнато очакване и пет кръга на гласуване - конклавът избра новия папа. Бял дим се издигна над Сикстинската капела, което означава, че Римокатолическата църква вече има нов водач. Камбаните на базиликата „Свети Петър” звъняха, за да известят новината.
Защо папите си избират различни имена? Има ли забранени
Новият понтифик обикновено се появява на балкона с изглед към площад „Свети Петър“ в рамките на един час след избора му. Старшият кардинал потвърждава решението с думите „Habemus Papam“, което означава „Имаме папа“, и представя новия понтифик с избраното от него папско име.
„Всички чакахме с притаен дъх. Най-логичното е новият папа да продължи политиките на Франциск. Нямам обаче предположения за името на избрания за глава на Римокатолическата църква”, коментира в ефира на NOVA Гергана Дойчинова от Радио „Ватикана”.
Как протече конклавът
По време на гласуването кардиналите са напълно изолирани от външния свят - без достъп до телефони, интернет или вестници. Те спят и се хранят в „Санта Марта“ - пететажна къща за гости в пределите на Ватикана.
По колко кардинали в конклава има от всеки континент
Изборът се провежда при строга тайна в Сикстинската капела, прочута с фреските на Микеланджело. Всеки кардинал гласува за кандидата, когото желае за папа. Те могат да подкрепят и себе си. Ако някой кардинал е твърде болен, за да присъства, му се позволява да гласува от стаята си.
Нов папа се избира, когато даден кандидат получи подкрепата на 89 кардинали от 133 гласували.
През вековете някои конклави са продължавали седмици и дори месеци. Последните два завършиха до края на втория ден.
„През цялото време на конклава се молихме Св. Дух да просветли кардиналите, за да могат да направят най-добрия избор на папа. Не ме учудва, че той беше избран бързо, тъй като в последните десетилетия конклавите са избирали само в рамките на няколко дни наследника на Св. Петър”, това каза почетният епископ на Софийската епархия монсеньор Христо Пройков. Той изрази надежда, че новият папа ще продължи делото на папите преди него.
Светла Чалъкова, гл. редактор на българската секция на „Радио Ватикана”, каза, че посланието, което може да даде църквата в този момент е, че тя се отвори за света – това е четвъртият папа, който не е италианец.
ВСИЧКО ЗА ИЗБОРА НА НОВИЯ ПАПА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Георги ГеновПоследвайте ни