Американският президент нарече Сирил Рамапоса "уважавана, но и противоречива личност"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп прие в сряда в Белия дом южноафриканския си колега Сирил Рамапоса и го нарече "уважавана, но и противоречива личност". „Огромна чест е да бъда заедно с президента на Южна Африка Сирил Рамапоса и той е човек, който със сигурност в някои кръгове наистина е уважаван, но в други кръгове е малко по-малко уважаван“, заяви Тръмп в Овалния кабинет.

В началото на срещата между двамата лидери Доналд Тръмп спомена „кървавата баня“ в Украйна. "Това е лоша ситуация“, заяви той, припомняйки си, че наскоро е чул за посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Южна Африка.

Снимка: gettyimages

„Бихме искали да видим край на тази война“, каза Рамапоса и увери американския лидер, че подкрепя усилията му за прекратяване на конфликта. Той подчерта, че южноафриканците са научили какво е „мир“ от Нелсън Мандела и искат да предадат някои от тези уроци и на други държави по света.

Това, което започна като приятелска първа среща - прерасна в доста напрегнат разговор и обвинения в геноцид, след като журналист попита Тръмп за решението на САЩ да приемат десетки бели южноафриканци като бежанци. Американският президент твърди, че в Южна Африка се извършват гонения срещу бели хора — твърдение, което Рамапоса и други южноафриканци категорично отричат.

Разгорещената среща в сряда е поредната от серия необичайно напрегнати разговори в Овалния кабинет с чуждестранни лидери, коментира NBC News. Тя се провежда на фона на нарастващо напрежение между САЩ и Южна Африка поради изказванията на Тръмп и Илон Мъск относно законите за расово равенство в страната, които доведоха до решението на Вашингтон да приемат бели южноафриканци като бежанци — докато отказват достъп на хора, търсещи убежище, от други страни.

Снимка: gettyimages

Мъск, който е роден в Южна Африка, отиде още по-далеч, като многократно заяви, че в страната се извършва геноцид срещу бели — твърдения, които Тръмп в крайна сметка започна да повтаря

„Приемаме хора от много, много места, ако преценим, че има преследване или геноцид“, каза Тръмп. Тръмп и Мъск твърдят, че африканерите — бели потомци на холандски и френски заселници — са обект на „геноцид“, въпреки че няма данни, които да подкрепят това, посочва NBC News. През този месец администрацията на САЩ е приела 59 бели южноафриканци като бежанци, след като са заявили, че бягат от насилие и дискриминация. Южноафриканските лидери категорично отричат твърденията за геноцид.

След като журналисти го попитаха за тези твърдения, американският президент спря разговора, за да пусне на телевизор в Овалния кабинет монтаж от видеоклипове, които според него доказват твърдението за "бял геноцид". 

Снимка: gettyimages

Рамапоса коментира клиповете, в които хора говорят за „прерязване на гърлото“ и стрелба по бели, с думите, че тези изказвания „не представляват правителствена политика“. На въпрос дали осъжда езика на омраза във видеата, южноафриканският президент отговори: „О, да“.

По-рано по време на срещата, в отговор на въпрос на NBC News относно решението на Белия дом да приеме бели южноафриканци, Тръмп заяви, че „много хора са сериозно обезпокоени по отношение на Южна Африка“ и направи невярни твърдения за геноцид в страната.

„Всички ние като южноафриканци, както черни, така и бели, знаем, че тук няма геноцид“, подчертава Рамапоса миналата седмица в клип, публикуван в X. „Ние не извършваме геноцид. Не извършваме актове на омраза, отмъщение или насилие срещу никого“, подчертава южноафриканският лидер в социалната мрежа. 
 

Видео:"Ройтерс"

Източник: NBC News