Премиерът Росен Желязков също направи изявление по темата

Премиерът Росен Желязков, лидери и депутати от парламентарно представените партии коментираха темата с въвеждането на еврото у нас. В кулоарите на парламента и в пленарната зала политиците отново поставиха въпроса на дневен ред. 

Историята на еврозоната: Икономически регион от страни, приели единната валута

Оценката от конвергентните доклади е важна за българското общество, защото е резултат от десетилетия усилия да постигнем висока степен на финансова икономическа конвергенция с развитите европейски страни. Това заяви премиерът Росен Желязков преди началото на заседанието на Министерския съвет.

Според него това показва стабилността на българските финанси и устойчивостта на икономиката и е оценка за усилията на обществото, което още през 90-е години заяви неотклонния път да бъде достоен член на ЕС, каза Желязков.

Той обясни, че кабинетът си е поставил следните задачи през следващите месеци:

⇒ да направи процеса по въвеждане на еврото плавен и предвидим;

⇒ да разсее страховете, които са насаждани в хората и които се използват за политическа злоупотреба;

⇒ да даде всички гаранции, че няма да има недобросъвестни търговски практики;

⇒ създаване на механизъм на ниво правителство за адресиране на всички въпроси, свързани с взаимодействието с браншовите и работодателските организации, синдикатите и всички, които произвеждат стоки и услуги, за да няма опасения за необосновано покачване на цените.

Премиерът увери, че властта ще разсее страховете, насаждани у хората за еврото

ГЕРБ не се съмнява, че България ще получи положителни конвергентни доклади за еврото. Това обяви в кулоарите на парламента председателят на партията Бойко Борисов. Според него протестиращите срещу еврото искат страната ни да не е в клуба на развитите държави.

„България извърши всичко, което трябваше, няколко години подред. Знаете кога влязохме в чакалнята, в Европейския банков съюз, в Шенген. Винаги, когато геостратегически се откъсва България от своите зависимости, има напрежение. Аз съм убеден, че и правителството, и регулаторите ще се справят с цените”, увери Борисов.

Относно протестите на „Възраждане” против еврото, лидерът на ГЕРБ уточни, че всеки има право да изказва мнението си.

„Знаете ли колко е унизително, когато свърши съветът в Брюксел и кажат да останат само държавите в еврозоната. Там взимат решения. Там искам да ви заведа. Не разбирам ПП-ДБ, които говорят за вот на недоверие”, каза още Борисов.

„Нищо няма да се промени стратегически след днешния доклад. Огромната работа предстои, особено следващата година, защото тогава българите трябва да усетят разликата от членството на България в клуба на развитите държави”, допълни той.

Според него държавата ни трябва да покаже, че устойчивите финанси и 3-годишната финансова рамка са факт. И заяви, че ПП трябва да се притеснява от вот на недоверие, защото ако успее той, те ще се наредят до „Възраждане”, МЕЧ, „Величие” и Румен Радев.

ПП-ДБ: След приемането на еврото хората ще разберат, че е за тяхно добро, а лъжците ще останат в историята

След приемането ни в еврозоната хората ще разберат, че това е за тяхно добро, а лъжците ще останат назад в историята. Това заяви Николай Денков от „Продължаваме Промяната-Демократична България” в кулоарите на парламента.

Преди да влезем в Шенген се говореше, че ще бъдем „залети” с мигранти. Това не се случи и всички видяха, че е добре и за хората, и за бизнеса. Месеци след въвеждането на еврото ще стане същото”, смята бившият премиер.

Според Кирил Петков пък стъпките след даването на дата за присъединяването на България към еврозоната са автоматични и няма значение какво правителство управлява страната в този момент.

Коалицията обяви, че след като имаме дата за присъединяване, ще внесе вот на недоверие.

„Кирил Петков остава зад борда, трябва да обясни на хората си защо иска да падне това правителство, за да има преформатиране, в което да дойде „Възраждане“, Радев или който и да било. Аз положих огромни усилия и направих много компромиси и със себе си дори, за да влезем в еврозоната“, отвърна Борисов. 

ГЕРБ: Протестиращите срещу еврото искат България да не е в клуба на развитите държави

"Възраждане" ще излезе при българския народ, обяви в декларация от парламентарната трибуна председателят на партията Костадин Костадинов. Той посочи, че "отвън има българи, които искат да бъдат чути и Народно събрание да действа в интерес на България".

Време е да излезем при народа и да чуем какво иска да каже той. Българският народ казва "да" на лева и "не" на еврото, казва да бъде питан. Казва че иска свобода, независимост, демокрация, прочете Костадинов. Веднага след края на декларацията от политическата сила излязоха от пленарната зала. 

Докато лидерът на "Възраждане" четеше декларацията, негови депутати издигнаха от място плакати "Първо попитайте хората“. А народни представители, предимно от "ДПС-Ново начало“ и ПП-ДБ, напуснаха пленарната зала.

Декларацията, прочетена от Костадинов, започна с цитат от стенограма от заседанието на парламента от 13 декември 1941 г., когато реч изнася министър-председателят Богдан Филов във връзка с позицията на България по време на Втората световна война и Тристранния пакт. В този момент никой не обръща внимание на опозицията, която иска думата, отбеляза Костадинов. 

България на прага на еврозоната: Подкрепа, страхове и дезинформация

Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов и Станислав Балабанов коментира пред медиитепредстоящия конвергентен доклад.

"Според мен цялата тема се преекспонира политически, вървяхме си нормално към еврозоната, влязохме си в чакалнята, нямаше нито истерии, нито фанфари, просто беше нормален европейски път. ПП го обръщат на чиста политика, "Възраждане" крещят срещу това, да го приемем като стъпка напред и толкова", каза той.

"Народът казва "не" на еврото": "Възраждане" издигна в пленарна зала плакати с надпис "Първо попитайте хората“

Докладът за еврозоната ще е положителен. Така е планиран предварително и това няма нищо общо с Маастрихтски критерии, заяви лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев пред журналисти в Народното събрание.

Европейската комисия и Европейската централна банка ще представят днес докладите с оценките си за готовността на България да се присъедини към еврозоната.

"Явно е политическо решение. Трябва да направим всичко възможно народът да бъде в по-добро състояние, независимо дали сме с евро, или с лев. Но така не се прави в нормалните държави. Тук, в България, точно когато най-малко отговаряме на правилата, по една или по друга причина влизаме в някакви съюзи", добави Василев. 

"Властта в момента меко казано няма одобрението вече на хората и Теменужка Петкова, като финансов министър, каквото и да каже - не я слушам. За мен тя е част от мафията", коментира лидерът на МЕЧ. 

Според него тези, които биха подкрепили еврото, са ядосани, защото проблемът е, че политиците не им дават право да решат дали валутата да бъде приета. 

България очаква конвергентните доклади от ЕЦБ и ЕК

Парламентарната група на "Величие" излезе с декларация във връзка с изказване на управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева относно очаквания конвергентен доклад за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Тя каза, че новините ще са добри и най-вероятно конвергентният доклад ще бъде положителен.

Председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов прочете декларацията от трибуната на Народното събрание. "Няма по-срамна страница в историята на България", коментира Михайлов.

"През 2007 г. аз, моето семейство и хората, които познавам, бяха много обнадеждени и радостни. Тогава имаше надежда и вяра в бъдещето. Имаше някаква светлина, която караше българския народ да вярва, че оттук нататък предстоят по-добри моменти и най-лошото е свършило, защото имахме дълги години на преход. Имаше невероятно одобрение за присъединяването ни към ЕС. Защо? Първо, когато човек прочете европейските ценности, вижда, че те са направени за истински хора, за един свят на човеци", каза Михайлов. 

В декларацията той се спря поотделно на ценности на ЕС като човешко достойнство, свобода, равенство, демокрация, върховенство на закона.

"Когато се присъединихме към ЕС, вярвахме, че имаме честни и справедливи съюзници, които ще ни помогнат в борбата с мафията. През всички тези години се стремяхме да бъдем достойни членове и винаги българският народ беше най-лоялен - народът, а не политиците. Те бяха тези, които винаги продаваха българския интерес", заяви още лидерът на "Величие".