Коментар на икономистите Васил Караиванов и Косьо Стойчев

При въвеждането на еврото до голяма степен се осигурява и защита на потребителите, и на българската икономика.Това каза икономистът Васил Караиванов в предаването "Твоят ден" на NOVA NEWS. 

По отношение на страховете от възможна спекула с цените след приемане на единната валута, Караиванов подчерта ролята на потребителските организации за защита на собствените права. 

"Ключовото е гражданските организации да изпълнят своята роля, а институциите да ги подкрепят. Трябва да има разговори между институциите и те да работят заедно. Преди няколко дни имаше едно споразумение между БНБ и големите вериги. Но аз лично разбирам това като част от информационната кампания на държавата за въвеждането на еврото", обясни още Караиванов.

Той посочи още, че с изпълнението на условията за влизане в еврозоната вътре в страната, каквито са именно редовният кабинет и приемането на държавен бюджет, се наблюдава и тенденция за искане на по-високи възнаграждения в някои сектори.

"Видяхме протеста в транспортния сектор, после на националните медии и на младите медици – в момента на практика почти няма сектор, в който да не се искат по-високи заплати. Ако всичко това изведнъж избухне, за да може да се осигурят желанията на всички, до няколко години валутният борд ще се срине", посочи Караиванов.

"Считам че малките и средни предприятия, особено българските, са притеснени от възможно свиване на потреблението. Тук държавата трябва да се занимае основно с нереформираните сектори на икономиката ", каза доц. Косьо Стойчев, преподавател по икономика. Той допълни, че основен фокус е необходим при сектори като доставки и производство на храни и енергийния сектор.

"Когато държавата започне да работи с тези сектори, най-вероятно има възможността да контролира нивата на инфлацията до определена степен и хората да бъдат доволни", допълни той.

 

За политическите реакции от конвергентния доклад и сътресенията в парламента

 

 

"За това правителство няма опасност. Но с този конвергентен доклад, който ни дадоха ние решихме, че сме приети в еврозоната. Ние не сме - имаме още три стъпки, които да изпълним", каза журналистът Владимир Йончев. По думите му, един вот на недоверие към правитеството единствено би отклонил вниманието от историческият избор, пред който страната ни е изправена.

"Това правителство трябва да остане, макар че на никого не му харесва. ПП са уплашени да си загубят електората, да ги обвинят, че участват в „сглобка” и се чудят как да надъхат избирателите си. Но това няма как да стане с подобно послание", обясни Йончев.

"В историята ни е имало няколко такива момента - влизането в НАТО, приесъединяването към Шенген и сега - към еврозоната. Но не бива и да лъжем хората - трябва да знаят, че предстоят промени", каза още той.

Според него може да има закръгляне на цените нагоре в цените на услугите след приемането на единната валута.

"Такива натрупвания се оценяват на около 1%, с толкова ще допринесе и към нивото на инфлацията. Този 1% инфлация ще идва от приемането на еврото", обясни Йончев.

 

Целия разговор вижте във видеото.

Редактор: Цветисиана Костова