Според председателя на Българския форум на бизнес лидерите Антон Панайотов еврото ще привлече повече инвеститори у нас

"Българите не са задлъжнели, ние притежаваме имотите си, домовете си, нивите си. След влизането в еврозоната, след като нещата започнат да се изчистват, тези активи - имоти, ниви - ще станат по-скъпи. Ще имаме повече пари в джоба си по този начин". Това заяви в предаването "Ревизия" по NOVA News новият председател на Българския форум на бизнес лидерите Антон Панайотов. Той е основател на единствената българска компания, поканена да удари гонга за началото на сесия на щатския индекс Nasdaq.

Според Панайотов, това което предстои във връзка с еврото в България, има три направления –  по отношение на бизнеса, по отношение на държавата и по отношение на гражданите. И ако гражданите ще спечелят от това, че активите им ще станат по-скъпи, то какво печели бизнесът?

"Едно от най-важните неща е външният бизнес да се чувства добре в България. Ние копаем дъно след дъно в последните години по отношение на чуждестранните инвестиции. А еврото и еврозоната означават промяна на този тренд. А това е важно, защото и местният бизнес печели от това. Замислете се за нещо? Най-голямата граница - като обем на стоки, след Мексико-САЩ е България-Турция. Втората! Толкова са много сценариите за това как може да се привлече бизнес за внос, износ, сглобяване, готови продукти. Защото вече живеем в свят на тарифи! Да речем, че имаме мита за дънките. Ами, ако искаш да продаваш в Европа, ще внесеш отделните компоненти в България, ще направиш бързо сглобяване тук и ще продаваш без мита. Това става само, когато бизнесът има сигурността да влезе тук. Това ще захрани цялата икономика и местния бизнес", обясни Панайотов.

Валдис Домбровскис: Присъединяването към еврозоната ще има редица осезаеми ползи

Това обаче не е всичко. Бизнесменът смята, че не е за подценяване и въпросът за трансакционните разходи, които фирмите ще си спестяват след 1януари на следващата година:  "Добре е да знаем едно - България е 1% от БВП на ЕС. Няма как да стане по-зле. Очакването ни е, че нещата ще са по-добре. На първо място - трансакционните разходи не са малко и не трябва да се подценяват. Например - купувате стока от Китай и я продавате в Европа - първо обръщате левове в долари, после пък обръщате еврото в левове. Тоест тук имаме две трансакции".

Третият компонент е държавата. По думите на Панайотов, тя ще спечели от възможността да се финансира по-евтино. Веднага след приемането на еврото се очаква кредитните агенции да вдигнат кредитния рейтинг на страната.

"Какво означава това за страната? Нашият кредитен рейтинг ще бъде допълнително вдигнат. Това означава, че 1%  спестяваме за заеми от лихвите. Ние взимаме 4 млрд. евро на година средно, това са спестени 40 млн. евро. Това са пари, които даваме излишно, с които можем да финансираме образование и здравеопазване".

Какво следва след като чухме „да” от ЕЦБ и ЕК?

България получи заветните "да" от Европейската комисия и Европейската централна банка, които официално обявиха, че страната ни изпълнява всички критерии от Маастрихт - условията за членство в еврозоната. Това са икономически и правни изисквания, които гарантират, че икономиката на кандидатстващата страна може да функционира гладко в рамките на икономическия и валутния съюз. Остава само още една стъпка и след като и тя бъде измината - България ще се готви да стане 21-вият член на еврозоната.

Голямата дата е 8 юли - тогава се очаква Съветът на ЕС да се събере и да каже финалното "да". Съветът на ЕС събира представители на всички национални правителства и действа по предложение на Комисията. Очакването е тази стъпка да бъде просто формалност, досега никога в историята не е имало разминаване между препоръките от докладите на ЕК и ЕЦБ и решението на Съвета

Така че на практика - можем да се поздравим. България ще бъде 21-вият член на еврозоната, ще черпи с пълни шепи от предимствата на един от най-богатите финансови съюзи в света, ще има думата при вземането на големите решения, ще се ползва с доверието на член на клуба на богатите. И вероятно най-важното - България завършва своята европейска интеграция - влиза окончателно и безвъзвратно в семейството на свободните европейски народи и сяда на масата на големите.

Какво следва? След като и Съветът на ЕС потвърди решението за нашето членство, започва и нашата подготовка по приемането.

Какво ще се случи с кредитите, лихвите и спестяванията ни след приемането на еврото

Точно месец след това - от 8 август, всички търговци ще са длъжни да обявяват цените си в евро и лева. На касовите бележки за всяка стока и услуга ще трябва да имаме в тотал - сметка и в лева, и в евро. Целта е да се осигури приемственост и хората да свикнат с промяната. Така бавно и сигурно ще се придвижим към датата - 1 януари 2026 година. Две седмици преди тази дата банките ще бъдат снабдени с евробанкноти и евромонети.

След 1януари, започва едномесечен процес на т.нар. двойно обращение - ще можем да плащаме и в лева, и в евро. След изтичането на този един месец - еврото става единственият законен начин за плащане. В 00:00 часа на 1 януари всички пари по сметките ни, по дебитни карти, спестовни сметки - ще бъдат автоматично превалутирани напълно безплатно и то по настоящи курс - 1.95583. Кредитите също ще се превалутират. От първия ден на 2026 година - банкоматите ще пускат само евро.

От тогава ще можем да обменяме напълно безплатно своите кешови наличности в продължение на шест месеца - в БНБ, търговски банки, както и в „Български пощи”. След изтичането на тези шест месеца, отново ще можем да си обменим парите,  това ще бъде на практика завинаги - в БНБ. Тоест - ако се сетите след 10 години, че имате малко имане, скътано в гардероба, в левове, БНБ пак ще ви обмени парите за евро.

Какви са изискванията към търговците преди въвеждането на евровата валута

Това са техническите подробности, а на тези и много други въпроси, които ви вълнуват, отговарят от БНБ на техния сайт в секцията "Въпроси и отговори", както и на сайта на Министерството на финансите - evroto.bg.  Препоръчваме ви да погледнете, процесът може да бъде сложен и е добре да сме подготвени.

От евроинституциите ясно заявиха, че правото на ЕС не допуска възможност България тепърва да провежда референдум за еврото, защото въпроса отдавна е решен в договорите за ЕС, които сме подписали. "Приемането на еврото е задължение по договорите. България  не може да избира дали това да се случи, или не. След като изпълнява критериите, тя трябва да въведе еврото", коментираха неофициално от европейските институции.

Да чуем "да" след като години наред докладите на ЕК и ЕЦБ за България бяха отрицателни е голям успех и трябва да се поздравим. Не мислете обаче, че сега ще потече мед от чешмите - няма такова нещо. Еврозоната означава най-вече доверие, а еврото е най-вече инструмент. Всичко отново ще зависи от нас. Ако сме корумпирани - ще сме бедни. Ако сме глупави - ще сме бедни. Ако сме необразовани за новия свят - ще сме бедни. Ако обаче си свършим работата, то тогава е сигурно, че еврозоната ще бъде изключителна подкрепа за нас занапред. Всичко зависи от нас.

ВСИЧКО ЗА ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ПРИЕМАНЕТО НИ В ЕВРОЗОНАТА ЧЕТЕТЕ ТУК