Колко лесно е да оцелееш в столицата, разполагайки единствено с единната валута

Ако Европа даде зелена светлина през юли, България ще започне да плаща с евро от началото на следващата година. Въпреки това, единната валута вече не е екзотика в портфейлите - някои търговци вече го приемат, а други дори връщат ресто в лева. Юлиян Стоянов направи експеримент, за да провери колко е лесно да оцелееш в София, разполагайки единствено с евро в джоба.

Експериментът започва на Летище „Васил Левски”, където често пристигат чужденци без местна валута. Единствено с евробанкноти в джоба, екипът ни провери как турист би се справил в столицата.

Евро на хоризонта: Какво означава това за спестяванията ни и къде да инвестираме

Първият тест е плащането на такси. Шофьорът, който вози екипа ни до квартал „Оборище”, дори не се замисля дали да откаже плащане в евро. Той признава, че отдавна е „минал в евро” и често му се случва да вози клиенти единствено с чужда валута. След 20-минутно пътуване до центъра на София, сметката е 17 лева. Шофьорът пресмята грубо, без да спазва фиксирания курс 1,95583, като определя 20 евро на 39 лева и връща 22 лева ресто.

Следващата задача е обяд. Екипът ни открива подходящо място. Цените в менюто все още са само в лева, но от 8 юли ще трябва да бъдат променени и да включват двете валути. След поръчка на виенски шницели, идва моментът за плащане. На молбата да се плати в евро, персоналът не отказва и не е изненадан. За да се покрие сметка от 52,80 лева, екипът ни комбинира 20 лева и 20 евро.

Оказва се, че много хора вече имат опит с плащането в евро и не се чувстват объркани или изненадани. Атанас споделя, че е плащал апартамента си с евро, макар да е трябвало да превалутира сумата от лева преди три години, което е довело до допълнителни разходи.

ВСИЧКО ЗА ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ПРИЕМАНЕТО НИ В ЕВРОЗОНАТА ЧЕТЕТЕ ТУК