Събота - тема: Забранената планина; неделя - тема: Кой живее в храната ни?

Събота, 17 декември, 19:30 ч.
тема: Забранената планина
автор: Мария Димитрова и Емил Здравков
оператор: Цоньо Данчев

 

Алеко Константинов е първият, който дава начало на туристическата идея в България. Той е онзи общественик и писател, известен на всички ни под псевдонима Щастливеца. На 27 август 1895 г. силният дух на Алеко събира над 300 души, които остават в историята със знаменитото си изкачване на Черни връх... Четири години по-късно участниците в похода основават първия туристически клуб в България, наречен на името на големия писател.

 

От тогава до днес планината, която поставя началото на туризма у нас, все повече приютява изморените от градското всекидневие любители на природата. За повече от век планината е запазила природния си чар и богатства, но хората и отношението към нея сякаш започват да се променят...

 

Защо нерешените през годините проблеми в планината често се оказват основната пречка за нейното развитие като туристически, спортен и културен център? Защо новият зимен сезон е под въпрос? Защо според някои новия закон за горите създава спънки? Какви са идеите за развитие на съществуващата лифтова мрежа и за изграждането на нови съоръжения и писти? И защо заради липсата на конкретика и несъответствие с екологичните норми планът е връщан вече два пъти  от министъра на околната среда и водите?

 

Неделя, 18 декември, 19:30 ч.
тема:  Кой живее в храната ни?
автор: Яна Николова
оператор: Владислав Топчиев

 

Готвите се да похапнете? По-добре оставете вилицата, защото не знаете кой може да живее в храната ви...

 

Хлебарки в хляба, червеи в кюфтетата и камъни в бебешката храна. Тези добавки – съвсем не по рецепта, попадат в продуктите много преди те да достигнат до нашата кухня. Така че дори и да приготвим вечерята у дома, не е сигурно дали вътре не ни чака неприятна изненада. Само за последните 6 месеца с подобни сигнали на горещата линия в агенцията за безопасност на храните са се обадили над 60 души...

 

Къде е проблемът?  Какви са изискванията за тези, които работят с храната ни? Защо дори ниските температури обаче не могат да спрат набезите на буболечки и гризачи в хляба?