Това ще става в така наречената Синя стая

Нов начин на работа с децата жертви или свидетели на престъпления ще се прилага в Стара Загора.

 

По инициатива на Райфанзенбанк и с подкрепата на Нова телевизия в момента тече дарителска кампания за изграждане на т. нар. Синя стая.

 

В нея психолози ще разпитват децата, а чрез техническа връзка разговорът ще бъде наблюдаван от участниците в съдебния процес. Освен че щади психиката на пострадалите, този метод осигурява и по- качественото събиране на доказателства.

 

Синята стая е специално създадена за изслушване на деца, пострадали или свидетели на престъпление. За нея са нужни две помещения. Едното е оформено като зала за игра, където специално обучени психолози разговарят с деца, които са жертви на сексуално престъпление, например.

 

„Децата много трудно говорят за това и много трудно споделят, голяма част изобщо не споделят или пък го правят години след това, когато наберат смелост и думи да го изразят, защото при по-малките деца, те дори нямат вербален капацитет, за да разкажат какво им се е случило”, разказа психологът Християна Тодорова.

 

Именно затова психолозите използват и методите на играта, така че да се доближат максимално до обективната истина. В съседната стая, свързана с Венецианско огледало и технически обезпечена стоят участниците в съдебния процес, които в реално време могат да задават въпроси на детето чрез психолога.

 

„Децата са малки хора и имат особено възприятие, както за света така и за действителността около тях и при множеството разпити за едно и също нещо, тяхната специфика води до променяне на показанията, не защото детето лъже, а защото чувства, необходимост да угоди на процеса”, каза Надежда Белчева, прокурор от Районна прокуратура Стара Загора.

 

Разпитите в Синята стая имат абсолютна доказателствена тежест при досъдебните и съдебни производства. След изграждането й тя ще може да се ползва 24 часа в денонощието. В момента в България Сини стаи има в София, Пазарджик и Шумен.